1  |  1

کاشت تراشه در جمجمه به همت استارت آپ استرالیایی

کاشت تراشه در جمجمه به همت استارت آپ استرالیایی

طبق گزارش ها،سینکرون(Synchron) یک استارت آپ توسعه دهنده رابط مغز و رایانه در اوایل ماه جاری میلادی نخستین تراشه خود را در مغز یک بیمار آمریکایی ایمپلنت کرده است. به این ترتیب از شرکت نورالینک ایلان ماسک جلو زده است.
استارت آپ مذکور در تاریخ ۶ جولای و در بیمارستان مانت سینایی در نیویورک یک ابزار ۱.۵ اینچی را در مغز بیمار مبتلا به ALS ایمپلنت کرده است. این تراشه به بیمار کمک می کند با وجود از بین رفتن توانایی حرکت، با استفاده از افکارش ایمیل و پیامک ارسال و با دیگران ارتباط برقرار کند.
بلومبرگ در گزارشی نوشته سینکرون هم اکنون این تراشه را در مغز ۴ بیمار استرالیایی کاشته و آنها می توانند با استفاده از ایمپلنت مغزی در واتس اپ پیام بفرستند و آنلاین خرید کنند.
سال گذشته این استارت آپ استرالیایی از سازمان غذا و دارو آمریکا اجازه انجام آزمایش های انسانی روی ۶ بیمار فلج در این کشور را دریافت کرد. همچنین سینکرون در سال ۲۰۱۹ میلادی در ملبورن استرالیا برای نخستین بار تراشه ای در مغز یک انسان ایمپلنت کرد.
این درحالی است که نورالینک هنوز نتوانسته تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا برای ایمپلنت تراشه در مغز انسان را دریافت کند. هرچند ماسک پیش بینی کرده بود آزمایش بالینی این فناوری از اوایل ۲۰۲۰ میلادی آغاز می شود.
تراشه های سینکرون و نورالینک کاربردهای مشابهی دارند. هردو آنها برای ترجمه افکار انسانی به دستورات رایانشی و کمک به بیماران مبتلا به بیماری های عصبی مانند پارکینسون و ALS طراحی شده اند.
البته تراشه های این دو شرکت از چند لحاظ مانند اندازه و شیوه ایمپلنت متفاوت هستند. محصول استارت آپ استرالیایی را می توان بدون بریدن جمجمه و با استفاده از یک کاتتر که از طریق سیاهرگ گردن وارد جریان خون می شود، به جمجمه رساند. این فرآیند نیاز به دو عمل جراحی جداگانه دارد.
در مقابل نورالینک تصمیم دارد از یک دستگاه کوچک تر و قدرتمندتر استفاده کند که برای کاشت آن باید قسمتی از جمجمه فرد برداشته شود. این عمل جراحی به وسیله یک ربات انجام خواهد شد.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: خبرگزاری مهر
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-28425350
 info [at] modirinfo.com