0  |  1

شغلی با درآمد نجومی: دوره بازگشت سرمایه اولیه، یک سال

شغلی با درآمد نجومی: دوره بازگشت سرمایه اولیه، یک سال

آرایشگری از آن دسته شغل‌هایی است که بی برو برگرد سودده است. سودی که در کوتاه مدت می‌توانید طعم شیرین آن را حس کنید. این شغل گرچه یک کار ذوقی و هنری به حساب می‌آید اما به مثابه یک علم نیز تلقی می شود طوری‌که میزان درآمد آرایشگرها در کشورهای پیشرفته قابل محاسبه بوده و حتی برای آن مبلغ هم تعیین می‌شود.
به طور مثال؛‌ در آمریکا متوسط درآمد این شغل ساعتی 10دلار و 82 سنت است و طبق آمار سال 2013، درآمد سالانه آرایشگران 23 هزار و 150دلار در آمریکا بوده است یا در استرالیا متوسط درآمد سالانه این شغل 31 هزار و 200 دلار است. در انگلستان متوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد آموزش دیده بین 21هزار و 500 تا 30هزار و 500 دلار و برای افراد بسیار متخصص بسته به نوع کار و محل سالن خود 46هزار دلار یا بیشتر تعیین می‌شود، اما در ایران چنین محاسباتی صورت نمی‌گیرد تا جایی که حتی برخی از آرایش‌گران از متوسط سالانه درآمدشان اطلاعی ندارند
شرایط ملک برای آرایشگاه
شهربانو عابدی،‌ نايب ريس اتحاديه آرايشگران زنانه تهران در رابطه با نحوه اخذ مجوز برای راه‌اندازی یک آرایشگاه زنانه می‌گوید: برای دریافت مجوز از سوی اتحادیه، ملک باید تجاری یا اداری باشد که هر فرد باید در حدود مبلغ 600 میلیون تومان سرمایه‌گذاری کند که از عهده بسیاری خارج است و برای تاسیس آموزشگاه ملک باید مسکونی باشد به همین دلیل اکثر متقاضیان اقدام به تاسیس آموزشگاه زیرنظر وزارت کار می‌کنند که صرفا کار آموزش در آن صورت نمی‌گیرد.
وی گفت: هم‌چنین یک واحد صنفی برای مجوز از سوی اتحادیه باید گواهی عدم سوء‌پیشینه و عدم اعتیاد داشته باشد و صلاحیت آن از سوی اداره اماکن و نیروی انتظامی بررسی شده و به اتحادیه ابلاغ شود و با گذراندن کلاس‌های آموزشی از سوی اداره‌های بهداشت و اتاق تهران نامه تاییدیه دریافت کند.
عابدی در ادامه می‌افزاید: جهت اخذ مجوز آرایشگاه زنانه باید تمام مدارک لازم در سایت اتحاديه به آدرس www.Eazt.ir تهیه شود.
وی با غیرقانونی دانستن انجام فعالیت‌هایی نظیر تزريق و ليزر توسط آرایشگران ادامه می‌دهد: آرایشگاه‌هایی که دارای مجوز هستند به هیچ عنوان چنین اقداماتی را انجام نمی‌دهند اما ممکن است برخی مکان‌های غیرقانونی که به فعالیت آرایشگری نیز می‌پردازند مرتکب چنین خطایی شوند.
وی در ادامه می‌گوید: هشدار و توصيه من به خانواده‌هاي گرامي به ویژه بانوان محترم اين است که از مراجعه به مراكز غير قانوني برای انجام خدمات زیبایی خودداری کنند و در صورت مشاهده چنین مکان‌هایی با ارائه آدرس آرایشگاه به اتحادیه از فعالیت غیرمجاز آن‌ها جلوگیری کنند.
نایب رییس اتحادیه آرایشگران زنانه تهران با اشاره به این‌که نرخ قیمت آرایشگاه‌ها نسبت به موقعیت جغرافیایی و اندازه سالن برای خدمات مشابه متفاوت است، ‌می‌افزاید: نرخ‌های مصوب برای تمام خدمات آرایشگاهی مشخص شده است در حالی که آرایشگاه‌ها از نصب نرخ بر روی دیوارها ممانعت می‌کنند.
طبق اعلام اتحادیه نرخ خدمات آرایشی در آرایشگاه‌های ممتاز، درجه یک، دو و سه زنانه بدین شرح است: نرخ آرایش عروس در آرایشگاه‌های ممتاز 1 میلیون و 495 هزار تومان آرایشگاه درجه دو 975 هزار تومان و آرایشگاه درجه سه را 560 هزار تومان.
وی درباره تفاوت قیمت‌ها در آرایشگاه‌های مختلف تصریح می‌کند: میزان قیمت را اتاق اصناف تهران تعیین کرده و به اتحادیه ابلاغ می‌کند و اتحادیه هیچ‌گونه دخالتی در تعیین قیمت ندارد و قیمت‌ها براساس درجه‌بندی ممتاز، درجه 1 تا درجه سه براساس فاکتورهایی از جمله تخصص، تبحر، سابقه کار، متراژ و مکان ملک و تعداد صندلی تعیین می‌شود.
عابدی با بیان این‌که ۱۵ هزار و 30 آرایشگاه غیرمجاز در تهران فعالیت می کنند و در مقابل تنها ۱۱۵۰ آرایشگاه مجوز فعالیت دارند،‌ ادامه می‌دهد: ممنوعیت تاسیس آرایشگاه در ملک‌های مسکونی، اجاره‌بهای سنگین در ملک‌های اداری و تجاری از مهم‌ترین مشکلاتی است که این صنف با آن رو به رو است.
با چه میزان سرمایه‌ می‌توان شروع کرد؟
مهسا حسنویه،‌ یکی از فعالان این صنف در رابطه با نحوه کسب‌‌و‌کار این حرفه می‌گوید: برای شخصی که به تازگی وارد این عرصه شده است ساعت‌های خلوت، روزهای بدون مشتری و مشتریانی که تنها یک بار به سالن زیبایی شما مراجعه می‌کنند می‌تواند تعریفی از یک روز بد را رقم بزند؛ اما ممارست در این شغل بسیار مهم است زیرا جذب مشتری و تبدیل آن به مشتری ثابت بسته به سابقه کار و کیفیت خدماتی است که شما ارائه می‌دهید.
وی با اشاره به میزان سرمایه اولیه برای سرمایه‌گذاری در این حرفه، ‌می‌افزاید: برای شروع این شغل ابتدا باید با در دست داشتن مدرک آرایشگری که پس از گذراندن دوره‌های مختلف توسط سازمان فنی و حرفه‌ای کشور اعطا می‌شود به واحد صنفی مربوطه مراجعه کنید. اخذ این مجوز از اتحادیه آرایشگری حدود یک سال زمان می‌برد و حدود سه میلیون تومان هزینه خواهد داشت.
حسنویه ادامه می‌دهد: این روزها به دلیل سختگیری‌هایی که در اعطای مجوزهای آرایشگری صورت می‌گیرد بسیاری از آرایشگاه‌ها بدون مجوز به فعالیت می‌پردازند. متأسفانه اتحادیه ما علاوه بر این‌که یکی از کم‌کارترین اتحادیه‌ها به شمار می‌آید هیچ‌گونه خدماتی نیز در حوزه کلاس‌های آموزشی و ... به اعضا ارایه نمی‌دهد.
وی در رابطه با میزان فضای مورد نیاز برای راه‌اندازی یک آرایشگاه زنانه می‌گوید: کمینه متراژ برای راه‌اندازی یک آرایشگاه زنانه از نظر اتحادیه 18 متر تعریف شده است. در حالی که این فضا بسته به نوع کار شما متفاوت خواهد بود. به طور مثال اگر شما می‌خواهید یک آرایشگاه معمولی با ارایه خدمات روزمره راه‌اندازی کنید این کار را می‌توانید در 40 متر فضا و با 3 نفر نیروی کار متخصص و با تجربه استارت بزنید. طبیعی است افزایش خدمات آرایشگاه در حیطه‌های مختلف شما را به تعداد نیروی بالاتر و فضای بیش‌تر نیازمند می‌سازد.
حسنویه اضافه می‌کند: بسته به این که مکان آرایشگاه شخصی یا استیجاری است و این‌که در کدام نقطه از تهران قرار دارد هزینه‌های اجاره به میزان سرمایه اولیه مورد نیاز اضافه خواهد شد. برای ادامه کار شما به تجهیزات مختلف آرایشگری و میز و صندلی و آینه و ... نیازمند هستید که هزینه تمامی این‌ ابزارها با توجه به فضای آرایشگاه متغیر خواهد بود.
این سرمایه از کم‌ترین حجم خود یعنی حدود 7 میلیون تومان شروع می‌شود و در سالن‌های متوسط خوب تا 50 میلیون تومان و در سالن‌های بسیار بزرگ و مخصوص آرایش عروس تا چند میلیارد تومان هم می‌رسد. در واقع سودی که یک آرایشگر در ایران از این حرفه به دست می‌آورد متاثر از موارد زیادی است که از جمله آن می‌توان به میزان مهارت فرد، مکان جغرافیایی سالن، مواد اولیه مصرفی و حتی میزان درآمد مردم منطقه اشاره کرد. برای نمونه یک آرایشگاهی در مرکز شهر با 2 سال فعالیت، و میانگین روزانه 5 ساعت کار،‌ ماهانه 4 میلیون درآمد کسب می‌کند.
با نگاهی به آمارها می‌توان دریافت تنها در سال 90 بیش از 449600000000 تومان صرف آرایش زنان در مراسم های عقد و عروسی شده است؛ یعنی بیش از 3 هزار میلیارد تومان. به این رقم باید هزینه‌هایی را که زنان به طور معمول هفتگی و ماهانه خرج آرایش خود می‌کنند را هم اضافه کرد.
شغلی توأم با علاقه و سختی
آناهیتا رجبی یکی از قدیمی‌های این حرفه به «پول‌نیوز» می‌گوید: آرایشگری یک شغل زودبازده است به این معنا که فرد پس از دیدن آموزش‌های لازم، در مدت زمان کوتاهی می‌تواند درآمد کسب کند اما این میزان درآمد بسته به مهارت، توانمندی، خلاقیت و تعهد آرایشگر متفاوت است. تمام این برآوردها حاکی از آن است که آرایشگری در ایران می‌تواند به یک شغلی با درآمد نجومی تبدیل شود.
وی درخصوص تعیین قیمت‌ها در سالن‌های زیبایی می‌افزاید: ما سه دسته از آرایشگران گروه الف، ب و پ را داریم که با توجه به این امتیاز‌بندی برای‌شان تعیین قیمت می‌شود، اما متاسفانه مکان سالن از نظر منطقه‌ای روی قیمت‌ها بیشترین تاثیر را دارد به‌گونه‌ای‌که بابت خدماتی مانند آرایش عروس هزینه‌های میلیونی دریافت می‌شود.
در این باره باید اضافه کرد: سوددهی این حرفه بین 30 تا 50 درصد برآورد می‌شود و دوره بازگشت سرمایه اولیه بین یک تا 5 سال متغیر است. البته شما می توانید هر از گاهی با ارسال پیامک حاوی کوپن تخفیف و یا ارسال پیامک‌هایی حاوی نکات آرایشی و بهداشتی برای مشتریان خود، آن ها را در رابطه با کسب و کار خود درگیر کنید و مشتری‌های بیش‌تری را به سمت سالن‌های زیبایی خود روانه سازید و این به معنای ساعات شلوغی بیشتر و درنهایت کسب و کار بهتر است.
رجبی در رابطه با شیوه‌های موفقیت خود در این حوزه می‌گوید: هیچ کاری بهتر از بازاریابی آنلاین به کسب‌و‌کار شما رونق نمی‌دهد،‌به عنوان یک آرایشگر می‌توانید خدماتی را که انجام می‌دهید در قالب یک عکس در شبکه‌های مجازی به اشتراک بگذارید.
مطمئن باشید که یک عکس بهتر از 100 کلمه عمل می کند. در کنار این نوع اقدامات یک آرایش‌گر همواره باید به روز باشد و هم‌زمان با متدهای روز دنیا حرکت کند. یکی از کارهایی که می‌توان در این راستا انجام داد شرکت در کلاس‌های آموزشی است که بسیاری از شرکت‌های تامین‌کننده مواد اولیه آرایشی در ایران برگزار می‌کنند. هم‌چنین می‌توان با یادگیری روش های جدید اصلاح و پیرایش موها و... از طریق اینترنت و بدون پرداخت هزینه با روش‌های جدید آرایشگری آشنا شد. تنها کافی است مشتریان این اطمینان را کسب کنند که شما هم‌زمان با مد روز حرکت می‌کنید.
وی ادامه می‌دهد: آرایشگری شغلی است که با عشق و علاقه گره خورده است. اگر به این شغل علاقه‌ای ندارید و تنها برای کسب درآمد می‌خواهید به آن ورود کنید پیشنهاد می‌کنم تغییر عقیده دهید؛ زیرا این شغل علاوه بر مفرح بودن بسیار کار طاقت فرسایی است. ایستادن پی در پی برای ساعت‌های متمادی قطعا برای سلامتی شما مضر خواهد بود به ویژه اگر علاقه‌ای به این شغل نداشته باشید نه تنها نمی‌توانید چنین شرایطی را تحمل کنید بلکه پیشرفتی نیز نخواهید داشت.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: عصر ایران
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com