0  |  1

نگاهی به کارنامه دانشگاه شریف در اکوسیستم کارآفرینی

نگاهی به کارنامه دانشگاه شریف در اکوسیستم کارآفرینی

دانشگاه‌ها یکی از بازیگران اصلی اکوسیستم نوآوری به شمار می‌روند و فعالیت آن‌ها نقش اساسی در عملکرد کلان نظام نوآوری کشور دارد. ازاین‌رو باید با استفاده از همه ابزارهای سیاستی ممکن تلاش کرد تا دانشگاه‌ها بتوانند نقش خود در نظام نوآوری و فناوری کشور را به خوبی ایفا کنند.
از جمله دانشگاه‌هایی که اخیراً توانسته است گام‌های ارزنده‌ای در این راستا بردارد، دانشگاه صنعتی شریف است. آمارها نشان می‌دهد به مدد راهبردها و اقدامات دانشگاه شریف در حیطه تجاری‌سازی دانش و فناوری، در حال حاضر بیش از ۱۵۰ شرکت یا کسب‌وکار دانش‌بنیان توسط دانشجویان، اعضای هیئت‌علمی و فارغ‌التحصیلان این دانشگاه شکل‌گرفته و تعداد آنها به‌طور پیوسته رو به افزایش است.
ازاین‌رو ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی به‌منظور کمک به اشاعه تجارب دانشگاه صنعتی شریف در زمینه تجاری‌سازی دستاوردهای دانشی و فناورانه دانشجویان و اعضای هیئت علمی و شکل‌گیری کسب‌وکارهای دانش‌بنیان پایدار و توانمند، اقدام به مستندسازی راهبردها و اقدامات دانشگاه و بررسی آثار و پیامدهای آنها کرده است.
مکتوب «درمسیر توسعه زیست بوم کارآفرینی» با رویکرد تپش اقتصاد دانش‌بنیان در مدار دانشگاه صنعتی شریف از سری مجموعه در مسیر توسعه زیست‌بوم کارآفرینی است که به همت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی منتشر و در اختیار علاقمندان قرار گرفت.
با توجه به اینکه توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در غیاب یک اکوسیستم نوآوری که بستر رشد و توسعه کسب‌وکارهای فناورانه و دانشی را مهیا می‌سازد، غیرممکن به نظر می‌رسد. ازاین‌رو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به‌ویژه در طول سال‌های اخیر تلاش خود را بر فرهنگ‌سازی و تقویت زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی دانش‌بنیان در کشور متمرکز ساخته است که انتشار کتاب نگاهی به کارنامه دانشگاه شریف در اکوسیستم کارآفرینی نیز با همین هدف صورت گرفته است.
«تهیه گزارشی از فروش 9 میلیارد تومانی و مدیریت 4 میلیارد تراکنش موفق در یک سال توسط تلاش یکی از فارغ التحصیلان شریف که پس از تحصیل در آمریکا به ایران بازگشت»، «نگاهی به عملکرد شرکت های فعال در این دانشگاه»، «گزارشی از تولید ماهانه 20 هزار تن محصولات دانش بنیان به دست کارشناسان ایرانی»، «گزارشی از چگونگی شکل گیری حلقه نخست زنجیره کارآفرینی»، «چگونگی به بار نشستن بذر هسته های فناور» و ده ها مطلب خواندنی مختلف دیگر را می توانید در کتاب نگاهی به کارنامه دانشگاه شریف در اکوسیستم کارآفرینی که توسط ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی منتشر شده است، بخوانید.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: بنیاد ملی نخبگان
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com