0  |  0

ستاری در بازدید از دیجی‌کالا: شرکت‌ها بر مبنای نوآوری و برندسازی می‌توانند درآمدزایی کنند

ستاری در بازدید از دیجی‌کالا: شرکت‌ها بر مبنای نوآوری و برندسازی می‌توانند درآمدزایی کنند

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، دکتر سورنا ستاری؛ معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در جمع مدیران شرکت «دیجی‌کالا»، نوآوری و خلاقیت را لازمه اصلی درآمدزایی و ایجاد اشتغال در بستر شرکت‌های دانش‌بنیان عنوان کرد.ستاری با تاکید بر این‌که شرکت‌ها باید با استفاده از مزیت‌های سرزمینی برای رقابت با رقبا عنوان کرد: باید فکر کنیم و بر این موضوع توجه کنیم که کالایی که داخل کشور ساخته می‌شود با ه سازوکاری به مشتریان خود معرفی و عرضه کنیم تا مورد قبول آنان واقع شود.

لزوم برندسازی در حوزه صنایع دستی

رییس ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و میکروالکترونیک کشور، برندسازی را از لازمه‌های رقابتی شدن محصولات بیان کرد و گفت: به طور مثال صنایع دستی زمینه‌ای است که می‌توانیم روی آن کار کنیم و کالایی با برند برجسته و رقابتی به مشتری تحویل دهیم.ستاری افزود: دیجی‌کالا زمینه‌ای برای فروش است و اکنون که به یک برند تبدیل شده، خود می‌تواند زمینه مناسب برای نوآوری و برندسازی در حوزه‌های مختلف همچون صنایع دستی باشد و بر مبنای همین برندسازی، اشتغال ایجاد کند و البته بیش از گذشته به کالاهای ساخت داخل و ایرانی توجه نشان دهد.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، با اشاره به توانمندی استارت‌آپ‌ها در برندسازی، بر ضرورت ایجاد این استارت‌آپ‌ها در حوزه‌هایی مثل صنایع دستی توسط شرکت‌هایی مثل دیجی‌کالا تاکید و اظهار کرد: این شرکت‌ها می‌توانند از طریق شرکت‌های بزرگ در زمینه‌ صنایع دستی،‌ به تجاری‌سازی محصولات این حوزه‌ها کمک کند، تا صنعتی مانند سفال در لاله‌جین همدان به یک برند جهانی تبدیل شود و فروش داشته باشد.

رییس بنیاد ملی نخبگان، نوآوری و ایده‌پردازی را یکی از لازمه‌های پیشرفت و رقابت‌پذیری شرکت‌هایی همچون دیجی‌کالا برشمرد و بیان کرد: شرکت‌ها برای پیروزی در بازار رقابت، باید به‌روز باشند و همواره به ارائه طرح جدید و خلاقیت و نوآوری بپردازند، تا با مشتاق کردن مخاطبان نسبت به کار خود، کسب درآمد و اشتغال‌زایی کنند.ستاری ادامه داد: شرکت‌های دانش‌بنیان که مبتنی بر فناوری و نوآوری هستند می‌توانند در حوزه‌هایی مثل صنایع دستی، گردشگری یا سلامت وارد شوند که نیاز به سرمایه‌گذاری چندان هنگفتی ندارد، اما نوآوری و ایده‌های جدید شاخصه اصلی موفقیت در این حوزه‌هاست که با بهره‌گیری از پلتفرم شرکت‌های دانش‌بنیان اتفاق می‌افتد.

نائب‌رییس هیأت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی با اعلام آمادگی حمایت‌های تسهیلاتی از شرکت‌های دانش‌بنیان افزود: به‌طور کامل آمادگی داریم از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی از ایده‌های جدید حمایت کنیم. بر این اساس صندوق توسعه ملی امسال 4 درصد تخفیف برای شرکت‌های دانش‌بنیان اعطا کرده است و سود 14 درصد صندوق نوآوری و شکوفایی که در عمل 9 درصد است، می‌تواند به توسعه و تجاری‌سازی شرکت‌های دانش‌بنیان کمک‌کننده باشد.

حرکت تدریجی به سمت صادرات محصولات دانش بنیان

ستاری همچنین بحث صاردات را یکی از زمینه‌های درخور توجهی دانست که شرکت‌های دانش‌بنیان باید به آن زمینه ورود پیدا کنند و در ادامه اظهار کرد: شرکت‌های داخلی ضمن توانمندی در جذب بازار داخلی، باید به تدریج باید به طرف صادرات بروند و کشورهای همسایه، دارای بازار بسیار خوبی برای صادرات هستند. شرکت‌های توانمند داخلی، با به‌دست گرفتن بازارهای صادراتی کشورهای اطراف می‌توانند گام‌های اثرگذاری در درآمدزایی و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان بردارند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین با همراهی مجتبی هاشمی، دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و میکروالکترونیک معاونت علمی، محمدحسین سجادی نیری دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از بخش‌های گوناگون این شرکت از مرحله پردازش درخواست، انبار مکانیزه، بخش‌ لجستیکی و تحویل و کالای این شرکت بنا شده در زمینی به مساحت 5000 متر مربع، دیدن کرد.در جریان این بازدید، حمید و سعید محمدی بنیان گذاران و مدیران این فروشگاه آنلاین، ضمن معرفی تاریخچه ای از این شرکت فناوری، به بیان برخی دستاوردها و دورنمای دیجی‌کالا پرداختند.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com