1  |  1

جایگاه خراسان رضوی در محیط کسب‌‌ و کار ایران

جایگاه خراسان رضوی در محیط کسب‌‌ و کار ایران

کارشناس پایش طرح‌ها و برنامه‌های اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: خراسان رضوی در پایش ملی محیط کسب و کار ایران در پاییز ۱۴۰۰ هشت پله تنزل را تجربه کرد.
سیدمحمدرضا هاشمی اظهار کرد: گزارش پایش ملی محیط کسب و کار ایران نشان می‌دهد خراسان رضوی با کسب شاخص ۸۴/ ۵ (تقریبا مشابه دوره گذشته) در پله یازدهم بین استان‌های کشور قرار گرفته و شاخص این استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته (پاییز ۱۳۹۹) ۲۳/ ۴ درصد افت داشته است.
وی افزود: در پاییز ۱۴۰۰ فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده، سه مولفه «غیرقابل پیش‌‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات»، «دشواری تامین مالی از بانک‌ها» و «بی‌‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین و مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر بر کسب و کار» را نامناسب‌‌ترین عوامل اثرگذار بر این محیط معرفی کردند. متقابلا سه عامل «دسترسی به آب»، «نحوه استقبال مشتریان از نوآوری و ابتکار در ارائه خدمات و محصول» و «دسترسی به حامل‌‌های انرژی» نیز به عنوان مولفه‌های مناسب ارزیابی و جمع‌‌بندی شدند. هاشمی به میزان تاثیرگذاری ویروس کرونا بر کسب و کارها از نظر فعالان اقتصادی شرکت‌‌کننده در طرح پایش اشاره کرد و گفت: خراسان رضوی با کسب نمره ۷/ ۶ رتبه بیست و ششم را در میزان اثرپذیری از ویروس کرونا در بین استان‌های کشور کسب کرده است. وی با اشاره به مولفه‌هایی که در فضای کسب و کار استان طی فصل گذشته بیشترین افول را تجربه کرده‌‌، اظهار کرد: فعالان اقتصادی استان معتقد بودند محدودیت‌‌های دسترسی به شبکه تلفن همراه و اینترنت، کمبود نیروی کار ماهر و کارگریزی عمومی و ضعف فرهنگ کار در جامعه مباحثی است که یک تغییر منفی عمده در فضای کسب‌‌ و کار گذاشته است.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: دنیای اقتصاد
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-28425350
 info [at] modirinfo.com