1  |  0

غول‌های اقتصادی در تله رکود

غول‌های اقتصادی در تله رکود

 تازه‌ترین گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) از تغییرات تولید ناخالص داخلی در گروه بیست اقتصاد بزرگ جهان، جی۲۰، نشان‌دهنده کاهش ۴/ ۰ درصدی تولید ناخالص داخلی این گروه در سه ماه دوم ۲۰۲۲ نسبت به سه ماه اول است. این درحالی است که تولید ناخالص داخلی این گروه در سه ماه نخست سال ۵/ ۰ درصد نسبت به سه ماه قبل آن با افزایش مواجه بوده است. طبق این گزارش کاهش تولید ناخالص داخلی گروه جی۲۰ درحالی اتفاق افتاده است که تولید ناخالص داخلی کشورهای عضو OECD در سه ماه دوم ۲۰۲۲ با ۴/ ۰ درصد افزایش مواجه بوده است.
کاهش فصلی تولید ناخالص داخلی گروه جی20 عمدتا منعکس‌کننده کاهش قابل توجه تولید ناخالص داخلی چین است؛ تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماه‌ دوم 2022 با 6/ 2 درصد کاهش نسبت به سه ماه اول مواجه بوده است که علت اصلی آن اعمال قرنطینه برای کنترل شیوع ویروس کرونا در این کشور طی ماه‌های گذشته گزارش شده است.
تولید ناخالص داخلی در هند، آفریقای جنوبی، انگلستان و ایالات‌متحده آمریکا نیز به ترتیب با 4/ 1، 7/ 0 و 1/ 0 درصد کاهش نسبت به سه ماهه اول 2022 مواجه بوده است. براساس این گزارش کاهش تولید ناخالص داخلی در هند عمدتا به دلیل کاهش مخارج دولت و تجارت خالص اتفاق افتاده است، درحالی که در آفریقای جنوبی بهبود تولید ناخالص داخلی در دو فصل گذشته با وقوع سیل در دو منطقه مهم تولیدی این کشور آسیب دیده است. رشد در عربستان سعودی (2/ 2 درصد)، اندونزی (0/ 1 درصد)، مکزیک (9/ 0 درصد) و آلمان (1/ 0 درصد) نیز با کاهش سرعت مواجه بوده است، اما با این وجود همچنان مثبت است. براساس این گزارش با وجود کاهش در رشد تولید ناخالص داخلی در منطقه جی20، کشورهای استرالیا، برزیل، ایتالیا، ژاپن، کره و ترکیه نرخ رشدهای قوی‌تری را نسبت به سه ماه‌ نخست سال به ثبت رسانده‌اند. تولید ناخالص ترکیه نسبت به سه‌ ماه اول سال 1/ 2 درصد افزایش داشته است که عمدتا تحت تاثیر افزایش قابل ملاحظه مخارج مصرف‌کنندگان اتفاق افتاده است. در فرانسه نیز تولید ناخالص داخلی نسبت به سه ماه‌ اول سال 5/ 0 درصد رشد داشته است، درحالی که رشد کانادا روی 8/ 0 درصد ثابت بوده است. نتایج این گزارش نشان می‌دهد که در دو کشور عضو گروه جی20 تولید ناخالص داخلی در سه ماه دوم 2022 همچنان پایین‌تر از سه ماه چهارم 2019 (پیش از همه‌گیری کرونا) بوده است. تولید ناخالص داخلی مکزیک هنوز نتوانسته به سطح پیش از همه‌گیری کرونا برسد، به‌طوری‌که همچنان 1/ 1 درصد پایین‌تر است. در آفریقای جنوبی نیز کاهش 7/ 0 درصدی تولید ناخالص داخلی در سه ماه‌ دوم سال سبب شده تولید ناخالص داخلی این کشور به 5/ 0درصد کمتر از سه ماه چهارم 2019 برسد.

 

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com