0  |  0

تصویب آیین‌‌‌نامه حمایت از تولید دانش‌‌‌بنیان در صنعت آب و برق

تصویب آیین‌‌‌نامه حمایت از تولید دانش‌‌‌بنیان در صنعت آب و برق

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه آب و انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: پیش‌نویس آیین‌نامه تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌زایی در وزارت نفت و آیین‌نامه حمایت از تولید، دانش‌‎بنیان و فناور و اشتغال آفرین در صنعت آب و برق تدوین شد که پس از بررسی در وزارتخانه‌های مربوط به تصویب هیات وزیران رسید.
مهدی شریف‌زاده در جلسه‌ای مشترک با اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مأموریت‌های شش‌گانه ستاد توسعه فناوری‌های حوزه آب و انرژی، افزود: این ستاد با در نظر گرفتن وضعیت فعلی اقتصاد انرژی کشور و قیمت پایین حامل‌های انرژی، تلاش فراوانی جهت اجرایی‌سازی آیین‌نامه بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست داشت که در نهایت دستورالعمل اجرایی آیین‌نامه بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در مردادماه سال ۱۴۰۰ به تصویب شورای عالی انرژی رسید و تاکنون جلسات متعددی در رابطه با این دستورالعمل برگزار شده است.
شریف‌زاده با بیان اینکه تاکنون طرح‌هایی نیز جهت ارزیابی به دبیرخانه کارگروه این بازار ارسال شده است، گفت: وجود برخی تعارض منافع بین سازمان‌ها، روند اجرای این دستورالعمل را با کندی مواجه کرده است که همکاری اعضای کمیسیون انرژی مجلس در رفع آن‌ها می‌تواند مؤثر باشد.
وی به تشریح اقدامات صورت گرفته به منظور تصویب و اجرایی‌سازی آیین‌نامه ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش‌بنیان و ویژگی‌های این ماده پرداخت و افزود: این آیین‌نامه که با تلاش ستاد توسعه فناوری‌های حوزه آب و انرژی و همکاری وزارت نیرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه شده و به تصویب هیئت‌وزیران رسیده است، ظرفیت‌های بسیاری در جهت ایجاد تحول در توسعه استفاده از منابع تجدیدپذیر انرژی در کشور خواهد داشت.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه آب و انرژی ضمن اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی‌بر توسعه و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، خاطر نشان کرد: جلساتی با همفکری شبکه دانشی نخبگانی ستاد با هدف تهیه آیین‌نامه‌های دانش‌بنیان شدن دو وزارتخانه بزرگ و راهبردی نفت و نیرو برگزار و طی آن پیش‌نویس آیین‌نامه تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌زایی در وزارت نفت و آیین‌نامه حمایت از تولید، دانش‌‎بنیان و فناور و اشتغال آفرین در صنعت آب و برق تدوین شد که پس از بررسی در وزارتخانه‌های مربوط به تصویب هیات وزیران رسید.
به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی معاونت علمی ریاست‌جمهوری، شریف‌زاده با اشاره به بند (ط) تبصره ۱۵ قانون بودجه کل کشور مبنی‌بر اعطای تسهیلات خطرپذیر به شرکت‌های دانش‌بنیان صنعت برق و شرکت‌های فعال در حوزه اصلاح الگوی مصرف انرژی تا سقف ۲۶ هزار میلیارد ریال، گفت: تخصیص بهینه این منابع بر اساس ماده ۸ آیین‌نامه حمایت از تولید، دانش‌‎بنیان و فناور و اشتغال‌آفرین در صنعت آب و برق توسط کارگروهی با مسئولیت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت می‌گیرد.
وی ادامه داد: در شرایط کنونی اقتصاد کشور که با تحریم‌های بسیاری مواجه است، می‌تواند کمک شایانی در جهت توسعه زیست‌بوم نوآوری و شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه انرژی کند. توجه به تجربیات تخصیص این منابع در سال گذشته و رفع چالش‌های پیشین و بهره‌گیری از همکاری و مشارکت اعضای کمیسیون انرژی مجلس، می‌تواند در تخصیص هرچه بهینه‌تر این منابع در سال جاری مؤثر واقع شود.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: ایسنا
مطالب پیشنهادی:
دیدگاه شما
 
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-28425350
 info [at] modirinfo.com