0  |  0

بررسی وضعیت بودجه ۲۹ پارک علم و فناوری در لایحه ۱۴۰۲

بررسی وضعیت بودجه ۲۹ پارک علم و فناوری در لایحه ۱۴۰۲

امروزه پارک‌های علمی، تحقیقاتی و فناوری نقش بسزایی در پیشبرد اقتصاد جهان ایفا می‌کنند که علاوه بر امکان فعالیت شرکت ای کوچک و متوسط دانش محور و کارآفرین در یک محیط اقتصادی، بستر لازم را جهت انتقال و توسعه فناوری، تولید با ارزش افزوده بالا، جذب سرمایه گذاری خارجی و ورود کارآفرینان و واحدهای صنعتی به بازارهای جهانی را فراهم می‌کند.
معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم چندی پیش با انتقاد از بودجه کم پارک‌ها در سال ۱۴۰۱ خواستار توجه بیشتر به پارک‌ها شده بود. خیرالدین در همین رابطه گفته بود: «کل بودجه پارک‌های علم و فناوری کشور نصف بودجه دانشگاه تهران است. در حالی که در پارک‌های علم و فناوری اقدامات خوبی برای اشتغال‌زایی انجام شده و حمایت از آنها، کمک به توسعه اشتغال در کشور است».

بررسی وضعیت بودجه‌ای ۲۹ پارک علم و فناوری / بیشترین و کمترین بودجه پارک‌ها
در این گزارش وضعیت بودجه‌ای ۲۸ پارک علم و فناوری در لایحه بودجه ۱۴۰۲ و مقایسه آن با بودجه مصوب سال ۱۴۰۱ مورد بررسی قرار گرفته است. در بین پارک‌های علم و فناوری، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان بالاترین سهم از بودجه را به خود اختصاص داده و ۲۰۵ میلیارد و ۲۶۲ میلیون تومان از بودجه ۱۴۰۲ سهم دارد و پارک علم و فناوری زنجان با ۶ میلیارد و ۷۷۰ میلیون تومان کمترین بودجه را در میان پارک‌ها به خود اختصاص داده است.
کدام پارک‌های علم و فناوری سهم بیشتری در بودجه ۱۴۰۲ دارند
پارک علم و فناوری خراسان رضوی با بودجه ۸۷ میلیارد و ۴۱۸ میلیون تومان در ردیف دوم و پارک علم‌وفناوری آذربایجان شرقی با ۷۵ میلیارد و ۶۶۶ میلیون تومان در ردیف سوم قرار دارند. پارک علم‌وفناوری کردستان از بودجه ۱۴۰۲، ۶۷ میلیارد و ۴۷۴ میلیون تومان سهم دارد و در ردیف چهارم قرار گرفته است. پارک علم و فناوری یزد نیز ۶۵ میلیارد و ۲۰۹ میلیون تومان در جایگاه بعدی قرار دارد.
به لحاظ رشد بودجه‌ای از میان ۲۸ پارک علم و فناوری، ۵ پارک بیشترین رشد را نسبت به بودجه مصوب ۱۴۰۱ دارند؛ بر همین اساس پارک علم و فناوری سمنان رشد بیش از ۱۰۰ درصدی را نسبت به ۱۴۰۱ دارد. پارک علم و فناوری گلستان با ۷۸.۰۵ درصد، پارک علم و فناوری خراسان جنوبی با ۵۰.۴۴ درصد، پارک علم و فناوری البرز با ۴۶.۳۳ درصد و پارک علم و فناوری فارس با ۴۶.۲۰ در رتبه‌های دوم تا پنجم قرار دارند.
کاهش بودجه ۲ پارک آذربایجان شرقی و لرستان
در این میان اما پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری با ۲.۳۵ درصد، پارک آذربایجان غربی با ۳.۲۰ درصد و خراسان شمالی ۴.۶۵ درصد کمترین میزان رشد را نسبت به سال گذشته دارند. همچنین ۲ پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی ۳.۷۳ درصد و پارک لرستان ۱۱.۹۸ درصد نسبت به بودجه ۱۴۰۱ کاهش بودجه دارند.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: خبرگزاری مهر
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com