0  |  2

9 عادت در سبک زندگی کارآفرینان کارآمد

9 عادت در سبک زندگی کارآفرینان کارآمد

ایجاد سبک زندگی کارآفرینانه آن‌قدرها هم که به نظر می‌رسد؛ آسان نیست. برای دستیابی هر کسب و کار -چه آنلاین و چه آفلاین- به اهدافش کارهای زیادی باید انجام شود. برای به حداکثر رساندن بهره‌وری‌تان به‌عنوان کارآفرین، عادت‌های خاصی وجود دارند که باید به‌صورت روزانه اتخاذ کنید. این عادت‌ها به شما امکان می‌دهد تا وقت صرف شده برای کسب و کارتان را (بدون به خطر افتادن رشد و موفقیت‌تان) به حداقل برسانید و برای لذت بردن از ابعاد دیگر زندگی‌تان هم وقت بگذارید.

9 عادتی که در ادامه بیان شده است، شیوه زندگی کارآفرینان مولد و موفق را از کسانی که هنوز در حال تلاش برای ایجاد کسب و کاری سودآور و پایدار هستند، جدا می کنند:

۱.تنظیم و بررسی اهداف روزانه:

برای موفقیت در هر کسب و کار، تنظیم و بازبینی اهداف امری مهم و کلیدی است. در حال حاضر اغلب کارآفرینان هدف‌گرا هستند، اما بسیاری،‌ اهداف‌شان را به‌صورت اهداف کوتاه‌مدت درآورده و آنها را به‌صورت نوشتاری تنظیم کرده‌اند. در اغلب مواقع به پیشرفت‌های خوبی هم دست‌ می‌یابند. در انتهای دیگر طیف، کارآفرینانی هستند که اهداف بلند مدتی -بیش از حد معمول- را تعیین می کنند که به دلیل تعویق انداختن کارها در مسیر دستیابی به اهداف‌شان پیشرفت واقعی را کسب نمی‌کنند.

بهترین راه برای تنظیم و بررسی اهداف‌تان هر 90 روز است. برای هر دوره 90 روزه، مهم‌ترین پروژه یا اولویت‌تان را مشخص کنید. سپس، این پروژه را به‌ اهداف کوتاه مدت (اهداف ماهانه یا هفتگی) بخش‌بندی کنید. این اهداف کوتاه‌‌مدت به‌عنوان معیارهایی عمل می‌کند که شما به‌راحتی می‌توانید پیشرفت خود را در مسیر مناسب پیگیری کنید.

همچنین توصیه می‌شود که روزانه اهداف خود را بنویسید (به‌عنوان مثال زمانی که از خواب بیدار می‌شوید یا شب قبل از خواب زمان خوبی‌ست). این به شما کمک خواهد کرد که به مجموعه‌ای از اهداف متمرکز شوید تا زمانی که اهداف دیگری جایگزین آنها شوند. هنگامی که هر روزتان را با مهم‌ترین اولویت‌های خود شروع کنید؛ قطعا می‌توانید اقداماتی انجام دهید که شما را در جهت رسیدن به اهداف‌تان یاری کند. هرگونه وظیفه‌ای که تاثیر مستقیمی بر پیشرفت‌تان در رسیدن به این هدف نداشته باشد باید در اولویت دوم قرار گیرد.

۲.بیش فعال بودن در جستجوی ایده‌ها و گرایش‌های جدید:

طبق شیوه زندگی کارآفرینان موفق؛ آنها به‌دنبال یافتن ایده‌های جدید برای رشد کسب و کارشان هستند. آنها به‌طور منظم محتوایی را به‌وجود می‌آورند که به آنان آموزش می‌دهد و در رسیدن به موفقیت‌های بهتر و والاتر بسیار الهام‌بخش است. با هزاران کتاب، وبلاگ و پادکستی که امروز در دسترس است، قطعا بحث کمبود محتوا مطرح نیست. اگر قبلا آن را امتحان نکرده‌اید؛ سعی کنید با گوش دادن و خواندن مقالات؛ کتب و محتوای صوتی جذاب در سایت‌های مطرح دنیا؛ ذهن‌تان را در این زمینه تغذیه کنید. با این کار خود را در معرض بهترین ایده‌ها و تجربیات کارآفرینان موفق قرار می‌دهید که به شما کمک می‌کند در بهترین شرایط در صنعت خود باقی بمانید و رقابت کنید. علاوه بر این؛ راهبردهای جدیدی را برای کمک به رشد کسب و کار خود بیاموزید.

۳.حفظ سطح بالایی از انرژی:

صرف نظر از اینکه ممکن است در حال حاضر تنها چند ساعت در هفته روی کسب و کارتان کار کنید؛ احتمالا زمانی فرا می‌رسد که مجبورید ساعت‌ها؛ شب‌ها و حتی تعطیلات آخر هفته هم در شرکت‌تان سخت کار کنید. البته این روند در طی مراحل رشد اولیه کسب و کارتان کاملا طبیعی است. هیچ جایگزینی جز تلاش و سخت‌کوشی برای کارآفرینان وجود ندارد.

به این ترتیب، برای اجتناب از خستگی یا کسالت ناشی از کار، باید از سلامت جسمی خود مراقبت کنید. سلامت جسمانی شما تاثیر مستقیمی روی سطح انرژی‌تان دارد و سطح انرژی هم تأثیر مستقیمی بر خلاقیت، تمرکز، انگیزه و بهره‌وری‌تان خواهد داشت.

اطمینان حاصل کنید که به‌طور منظم ورزش و به‌اندازه کافی غذای سالم مصرف می‌کنید. اگر بیشتر وقت‌تان را صرف کار با رایانه می‌کنید، هر 60 تا 90 دقیقه استراحت کنید؛ کمی آب بخورید؛ تمرینات کششی انجام داده و سپس ادامه دهید. اگر دائما سطح انرژی‌تان پایین است، نمی‌توانید انتظار داشته باشید به کارآفرینی با کارایی بالا تبدیل شوید.

۴.تعهد به استانداردهای کیفیت و یکپارچگی:

در دنیای آنلاین، کارآفرینان زیادی می‌آیند و می‌روند. موانع ورود به کارآفرینی در فضای مجازی زیاد نیست. عملا هرکس با داشتن یک لپ تاپ می‌تواند محصولات یا خدمات آنلاین‌‌اش را بفروشد و پول درآورد. بسیار سخت است که خود را به‌عنوان متخصص معرفی کنید، زیرا متاسفانه بسیاری با مشاوره‌های تقلبی کسب درآمد کرده‌اند و راه را برای ارائه خدمات تخصصی دشوار کرده‌اند.

کارآفرینانی در بلندمدت موفق هستند که در ارزش دادن به مشتریان خود وسواس خاصی دارند. آنها خود را به استانداردهای بالاتر می‌رسانند. این کارآفرینان منسجم عمل می‌کنند و وقت‌شان را برای ایجاد کسب و کاری پایدار صرف می‌کنند. آنان کورکورانه هر فرصتی را که منجر به پول‌زایی می‌شود؛ به دست نمی‌آورند. تعهد به حفظ استانداردهای بالای حرفه‌ای در کارتان،‌ کم کم شما را به کسی تبدیل می‌کند که دارای اعتماد به‌نفس بالایی است و به این ویژگی شهرت می‌یابید. 

۵.تمرکز بر فعالیت‌های درآمدزا:

وظایف متعددی در اجرای کسب و کار وجود دارد، اما همه آنها ایجاد درآمد نمی‌کنند. یک فعالیت درآمدزا تاثیر مستقیمی بر کسب و کارتان دارد. نمونه‌هایی از فعالیت‌های درآمدزا عبارتند از ساخت محصول، ارایه خدمات مشاوره به مشتری و میزبانی وبینار با ارائه پیشنهاداتی در پایان کار.

کارآفرینان موفق بیشتر زمان‌شان را صرف فعالیت‌هایی می‌کنند که به ایجاد درآمد می‌انجامد. وظایف دیگر که برای انجام کسب و کارشان ضروری است، اما تاثیر مستقیمی بر درآمد آنها ندارند را به شخص دیگری محول می‌کنند (استخدام یک دستیار مجازی راه بسیار خوبی برای تفویض بعضی از وظایف و فعالیت‌های غیردرآمدزا است). وظایفی مانند طراحی گرافیکی، حسابداری، ویرایش، قالب بندی و ثبت و ضبط اطلاعات؛ نمونه‌های بسیار خوبی از وظایف زمان‌بر است که اگر چه لازم است، مستقیما باعث ایجاد درآمد بیشتر نمی‌شود. اگر شما هنوز هم این نوع کارها را خودتان انجام می‌دهید، به خودتان کمک کنید و کسی را استخدام کنید که بتواند برای شما کار کند.

۶.سازماندهی روزمرگی‌ها:

چند ساعت اول روز بسیار ارزشمند است. متأسفانه اغلب کارآفرینان از لحظه‌ای که از خواب بیدار می‌شوند، ابتدا پاسخ به نیازها و درخواست‌های دیگران را در اولویت قرار می‌دهند (مثلا پیش از اینکه از رختخواب بیرون بیایند، به تلفن پاسخ می‌دهند.) در نتیجه نیازها و اولویت‌های خود را نادیده می‌گیرند.

برای اینکه هر روزتان را برای دستیابی به موفقیت تنظیم کنید، باید برنامه صبحگاهی خاصی طراحی کنید که به شما امکان دهد اولویت‌های‌ خودتان را پیش از پاسخ‌گویی به نیاز دیگران در نظر بگیرید. در شیوه زندگی موفق‌ترین کارآفرینان،‌ ابتدای هرروز صبحانه‌ای مخصوص وجود دارد که قبل از شروع روز کاری‌شان میل می‌کنند. این صبحانه معمولا ترکیبی از مراقبه، توسعه شخصی (خواندن کتاب، گوش دادن به پادکست و ...)، قدردانی و نوشتن اهداف برتر و اولویت‌های آن روز است.

۷.پاسخ‌گویی و تمرکز:

یکی دیگر از عادت‌های کلیدی کارآفرینان، توانایی آنها در تمرکز بر آن چیزی است که برای کسب و کارشان مهم است،‌ به همین دلیل داشتن کسی که شما را به پاسخ‌گویی در برابر اهداف‌تان مشغول کند؛ می‌تواند بسیار موثر باشد. می‌توانید با یک مربی کار کنید. کسی که با او به‌طور مرتب در ارتباط باشید و به شما کمک کند تا در مسیر صحیح کسب و کارتان حرکت کنید. بعضی از موفق‌ترین کارآفرینان جهان، از راهنمایی‌های مربیان زیادی در زمینه‌های مختلف زندگی و کسب و کارشان بهره می‌برند.

یکی دیگر از گزینه‌ها پیوستن به گروهی متخصص و خلاق است. با گروهی از اساتید و متخصصان می‌توانید اهداف‌تان را به اشتراک بگذارید و نظر چند متخصص را در یک زمان در اختیار داشته باشید. در چنین گروهی، روحیه کار تیمی وجود دارد که می‌تواند برای‌تان مفید باشد.

گزینه سوم این است که شریک مسئولیت‌پذیری پیدا کنید. شریک مسئولیت‌پذیر کسی است که نسبت به انجام کارهایی که به او محول شده متعهد می‌شود و در عوض انتظار دارد شما هم برای او همین کار را بکنید. بعضی از کارآفرینان به‌طور هم‌زمان از هر سه روش استفاده می‌کنند تا به اهداف‌شان دست یابند.

۸.ارزیابی شاخص‌های کلیدی:

همیشه در هر کسب و کاری، شاخص‌های خاصی وجود دارد که باید به‌طور مرتب ارزیابی و نظارت شوند. برای زندگی کردن به سبک کارآفرینان موفق باید بدانید که کدام شاخص برای کسب و کار خاص شما مهم است و سیستم و ابزار موجود برای ارزیابی آن کدام است. برنامه‌ها و ابزارهایی بسیاری وجود دارند که می‌توانند به شما در این امر کمک کنند (مانند گوگل آنالیتیک که برای ارزیابی وب‌سایت یا آمار برنامه‌های تلفن همراه است)، همچنین لازم است گزارشات خاصی را تهیه کنید.(مایکروسافت اکسل یک برنامه عالی برای این کار است) داده‌هایی که برای شما مهم هستند می‌توانند وارد اکسل و به‌عنوان سندی نزد خودتان نگهداری شوند.

معیارهای دیگر کسب و کار آنلاین عبارتند از: نرخ تبدیل صفحه فروش، لیست آمار ایمیل (تعداد مشترکین، تعداد ایمیل‌های باز شده، تعداد کلیک‌ها و غیره) و آمار رسانه‌های اجتماعی (تعداد دنبال‌کنندگان؛ دوستان، توییت‌های مجدد و غیره). اندازه‌گیری این شاخص‌های کلیدی شما را در درک روند رشد، پیش‌بینی درآمدهای آینده و تصمیم‌گیری‌های مهم برای کسب و کارتان کمک می‌کند.

۹.بهبود مستمر:

عادت نهایی که کارآفرینان دارند، تعهدشان به بهبود مداوم و بی‌پایان است. ایجاد بهبود مستمر به‌ویژه در دنیای کسب و کار آنلاین مهم است، جایی که ما تغییرات تکنولوژیکی و پیشرفت‌های روزانه را تجربه می‌کنیم. برنامه‌های جدید، نرم افزار، ابزار و سیستم عامل همیشه در حال ایجاد هستند، به‌همین دلیل است که تاکتیک‌ها و استراتژی‌های جدید برای رشد کسب و کارتان بسیار مهم هستند.

کسب و کارهای زیادی صرفا به خاطر اینکه با تغییرات در صنعت و بازار خود سازگار نبوده‌اند، با شکست مواجه شده‌اند. پیش‌بینی تغییرات لازم است و هر زمان که ضروری است باید از رشد پایدار کسب و کار خود اطمینان یابید. به چشم اندازتان پایبند باشید، اما هرگز نوآوری را متوقف نکنید و درصورت لزوم آماده باشید که استراتژی‌تان را تغییر دهید.

ما 9 عادت خاصی که در سبک زندگی کار‌آفرینان موفق مشترک است را با شما به اشتراک گذاشتیم. این‌ها عادت‌هایی هستند که اگر به‌صورت پیوسته اجرا شوند، می‌توانند به موفقیت شما منجر شوند.

مارال مختارزاده (کارشناس ارشد کارآفرینی)

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

مطالب پیشنهادی:
دیدگاه شما
 
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com