0  |  0

راه اندازی ۶ کارخانه نوآوری در ۶ شهر بزرگ کشور

راه اندازی ۶ کارخانه نوآوری در ۶ شهر بزرگ کشور

دکتر اسماعیل قادری فر، رئیس مرکز توسعه فناوریهای راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: معاونت علمی برای تقویت زیست بوم نوآوری در کشور سعی کرده با بازسازی و بهسازی پهنه های صنعتی متروکه و پرهیز از ایجاد زیرساخت های زائد درون شهر، گامی برای ایجاد زیست بوم نوآوری بردارد.
وی با اشاره به همکاری شهرداری و معاونت علمی برای استفاده از پهنه های متروکه و تغییر کاربری آنها به کارخانه های نوآوری گفت: از سال گذشته زمینه ایجاد کارخانه ای نزدیک به میدان آزادی در کارخانه متروکه ای فراهم شد و امسال به مرحله رونمایی رسمی رسید.
قادری فر افزود: کارخانه نوآوری آزادی در فضای ۱۸ هزار متری که از سال گذشته تیم های استارت آپی در آن آغاز به کار کرده بودند اکنون محلی برای استقرار جوانان مستعد است.
وی با بیان اینکه این کارخانه پیش از این کارخانه الکترودسازی بوده است، خاطر نشان کرد: بر اساس قانون خروج صنایع آلاینده از کلان شهرها، کارخانه الکترود سازی به قزوین منتقل شد و مدتی این کارخانه تخلیه بود که اکنون تیم های استارت آپی زیادی در آن مشغول فعالیت هستند؛ در حال حاضر این کارخانه تبدیل به یک پهنه نوآوری شده است.
ایجاد کارخانه‌های نوآوری در کلان شهرهای کشور
رئیس مرکز توسعه فناوریهای راهبردی گفت: کارخانه نوآوری آزادی ۱۶ هزار متری که در اختیار شتابدهنده ها و تیم‌های مختلف قرار گرفته در حوزه‌های فناوری اطلاعات، الکترونیک سلامت، گیم، تولید محتوا، نوآوری‌های بیمه‌ای و مالی، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا، نانوداروها، معماری و زندگی شهری، گردشگری و توریسم فعالیت می‌کنند. این کارخانه ظرفیت ۲۵۰۰ نفر دارد و می‌تواند ۵۰۰ تیم و شتابدهنده را در دل خود جای دهد؛ اما در حال حاضر که نوپاست هزار نفر در قالب ۱۵۰ تیم استارتاپی در این کارخانه فعالیت می‌کنند.
وی افزود: اما فقط تهران نیست که در آن اماکن متروکه و محققان برجسته دارد؛ بلکه بسیاری از شهرهای بزرگ مانند شیراز، تبریز، اصفهان، یزد و... چنین ظرفیتی دارند که در آن اماکن بلا استفاده ای وجود داشته باشد و بتوان از آنها برای جمع کردن ایده پردازان بهره برد.
کارخانه نوآوری شیراز در آستانه افتتاح
اسماعیل قادری فرد در ادامه گفت: راه اندازی کارخانه نوآوری شیراز نیز در محل کارخانه مخابرات سابق ایران (ایران زیمنس سابق) کلید خورده که به زودی در فاز اول آن ۱۵هزار محقق مشغول فعالیت می شوند؛ این کارخانه که در شرق شیراز مستقر بوده برابر با ۹ هزار متر مربع است که محل تجمع اکوسیستم استارت آپی فارس خواهد شد.
متروکه نساجی در یزد محل تجمع استارت آپ ها می شود
قادری فر افزود: همچنین سومین کارخانه نوآوری نیز قرار است در یزد راه اندازی شود که استارت آن نیز خورده است؛ کارخانه نوآوری یزد در محل کارخانه متروکه نساجی درخشان با ۱۰هزار متر مربع ایجاد خواهد شد.
وی همچنین به کارخانه نوآوری در مشهد که در مجاورت دانشگاه فردوسی مشهد است اشاره کرد و افزود: کارخانه نوآوری مشهد در محل کارخانه نوشابه سازی با ۱۵هزار متر مربع ایجاد خواهد شد.
کارخانه های متروکه ای که به کارخانه های نوآوری تبدیل شده اند
کارخانه نوآوری در شش شهر بزرگاصفهان، تبریز و اردبیل در حال مکان یابی
رئیس مرکز توسعه فناوریهای راهبردی در ادامه با اشاره به دو شهر دیگر که قرار است در آنها از اماکن متروکه برای راه اندازی کارخانه های نوآوری استفاده شود، گفت: اکنون در حال مکان یابی در شهرهای اصفهان، تبریز و اردبیل برای ایجاد کارخانه نوآوری هستیم.
وی تاکید کرد: ما در حال برنامه ریزی هستیم که در تمام استانهایی که ظرفیت کارخانه نوآوری دارند این مکان را راه اندازی کنیم.
کارخانه های نوآوری با پارک های علم و فناوری فرق دارند
قادری فر با اشاره به تفاوت پارک های علم و فناوری و کارخانه های نوآوری گفت: تفاوت کارخانه نوآوری با پارک های علم و فناوری این است که پارک ها عمدتا محل استقرار شرکتهای دانش بنیان است؛ اما کارخانه های نوآوری استارت آپ-کمپ هایی هستند که در راستای حمایت از ایده ها و تربیت نیروی انسانی و متخصص برای ایجاد شرکتهای دانش بنیان ایجاد شده اند.
به گفته رئیس مرکز توسعه فناوریهای راهبردی، ما با این مفهوم به دنبال توسعه فضاها در پهنه های صنعتی و پهنه های شهری هستیم تا شهرهای فناور و نواور را با استفاده از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان و جوانان و استعدادهای برتر ایجاد کنیم.
وی همچنین در تفاوت کارخانه های نوآوری با مراکز رشد در دانشگاهها گفت: در چارچوب مفهومی توسعه زیست بوم نوآوری، ایجاد مراکز نوآوری در دل دانشگاهها و مراکز علمی کشور است اما این فضاها زیر ۲ الی۳ هزار متر است؛ از طرفی کارخانه ها با فضایی بیش از ۴هزار مترمربع، مصداق کارخانه های تولیدی در متراژهای وسیع هستند که استارت آپ ها در آن فعالیت می کنند.
فضاهای کارخانه ها متروکه هستند
قادری فر گفت: با توجه به محدودیت اعتبارات و منابع برای انجام کارهای زمان بر ساخت و ساز، این پهنه های صنعتی متروکه بازسازی می شوند و در اختیار زیست بوم نوآوری قرار می گیرند.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: خبرگزاری مهر
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-28425350
 info [at] modirinfo.com