0  |  5

آیا شما کارآفرین اجتماعی هستید؟

آیا شما کارآفرین اجتماعی هستید؟

کارآفرینان اجتماعی دید ما را نسبت به اجزای شرکتمان تغییر می دهند. آنها ما را وادار به درک این مطلب می کنند که گهگاهی بایستی یک کسب و کار چیزی فراتر از کسب منفعت باشد. این پیشگامان جهتی اخلاقی برای شرکت هایشان ایجاد می کنند و مشتریان به آن توجه می کنند.

کارآفرینان اجتماعی چه کسانی هستند؟

کارآفرینان اجتماعی گروهی از افراد هستند که به دنیای پیرامونشان توجه می کنند. آنها نیازی از جامعه شان را به طور کامل تشخیص می دهند و سپس به دنبال راه های برطرف کردن این نیاز هستند به گونه ای که بتوانند در عین حال ایجاد منفعت کنند. بسیاری ازشرکتها تامز را دوست دارند. او کسی است که به ازای هر جفت کفشی که مصرف کنندگان می خرند، به یک بچه نیازمند، یک جفت کفش می دهد. این عمل هم تأکید به ایجاد یک محصول با کیفیت دارد و هم به مشتریانشان می آموزد که آنها نیز در چنین فرآیندهایی نقش بازی می کنند. شرکت های دیگر هم به این موضوع توجه کرده اند. برای مثال، آمازون برنامه  " آمازون اسمایل " دارد. آمازون بخشی از سود خود  را به یک موسسه خیریه می دهد که شما می توانید از یک لیست انتخاب کنید و به شما یک فرصت می دهد که همزمان با خرید کردن، مبلغی را پس بگیرید.

البته راه های زیادی برای یافتن ایده برای یک کسب و کار اجتماعی وجود دارد که اگر علاقه مند باشید می توانید نمونه ای از آنها را در لینک "نمونه ای از چند کسب و کار اجتماعی موفق" مطالعه نمایید. 

چرا باید یک کارآفرین اجتماعی بود؟

طرز فکر کارآفرین اجتماعی با یک مدیرعامل متفاوت است. تمرکز کسب و کار آنان هم کمک به جامعه و هم کسب منفعت است. آنان هم به اهداف بلندمدت و هم به اهداف کوتاه مدت توجه می کنند. کارآفرین اجتماعی بودن به شما این فرصت را می دهد که باتوجه به اهمیتی که برای جامعه قائلید،  اقدامات مناسب را انجام دهید. همچنین به مصرف کنندگان نشان می دهد که شرکت شما  حقیقتا به منافع جامعه فکر می کند. راه اندازی یک شرکت بشردوستانه، چیزی است که خیلی از مصرف کنندگان به آن توجه می کنند و از اینکه از چنین شرکت هایی حمایت کنند خوشحال می شوند.

چگونه می توان یک کارآفرین اجتماعی شد؟

در عمل تبدیل شدن به کارآفرین اجتماعی از آنچه به زبان می گوییم، سخت تر است. آسان ترین قسمت، یافتن دلیل اهمیت دادن شما به این مفهوم است. سخت ترین قسمت، یافتن روشی برای ترکیب کردن آن با مدل کسب و کارتان است(و یا برعکس). کارآفرینان اجتماعی، متفکرانی خلاق هستند. آنها راه حل های متعددی را برای تأمین سرمایه، محصولات یا خدمات برای خیریه های منتخبشان پیشنهاد می کنند و در عین حال سود خالص جهت تداوم رشد کسب و کارشان را نیز بدست می آورند.

کارآفرین اجتماعی شدن در مورد ایجاد یک ارتباط بین شما، مصرف کنندگان و مسئولیت اجتماعی ای است که همه ی ما نسبت به هم داریم. ما به عنوان دارندگان کسب و کار، فرصت های بزرگی برای ایجاد تغییر از طریق خط مشی ها را داریم. می توانیم روی مسائلی که برایمان اهمیت دارد، تاثیر بگذاریم و نقش بیشتری در تغییرات دنیا داشته باشیم.

برگرفته از سایت entrepreneur

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com