0  |  0

افراد موفق جهان: جو کلمبی، کارآفرین آمریکایی

افراد موفق جهان: جو کلمبی، کارآفرین آمریکایی

جوزف هاردین کلمبی کارآفرین آمریکایی و موسس فروشگاه زنجیره ای تریدر جوز در ۱۹۶۷ بود که مدیریت آن را تا زمان بازنشستگی در ۱۹۸۸ بر عهده داشت. وی در ۳ ژوئن ۱۹۳۰ در سن دیگو کالیفرنیا به دنیا آمد و دوران اولیه زندگانی خود را در یک باغستان آوکادو در حوالی دل‌مار گذراند. پس از یک‌سال خدمت در نیروی هوایی آمریکا وارد دانشگاه استنفورد شد و توانست لیسانس اقتصاد و فوق‌لیسانس مدیریت بازرگانی خود را به ترتیب در سال‌های ۱۹۵۲ و ۱۹۵۴ دریافت کند. کلمبی کار خود را از رکسال، مجموعه‌ای از داروخانه‌های زنجیره‌ای در آمریکا شروع کرد.
در ۱۹۵۸ از او خواسته شد تا فروشگاه‌های «پرونتو مارکتس» را در رقابت با ۷- ایلون- مجموعه سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای- راه‌اندازی کند. پس از راه‌اندازی شش «پرونتو مارکتس» در ناحیه لس‌آنجلس، رکسال از کلمبی خواست تا آنها را منحل کند. اما او در عوض تصمیم گرفت تا این شش فروشگاه را خود خریداری کند. در ۱۹۶۷ وی نام این فروشگاه‌ها را به «تریدر جوز» تغییر داد و توانست با موفقیت آنها را اداره کند.

کلمبی فروشگاه‌های خود را در ۱۹۷۹ به میلیاردر آلمانی تئو آلبرشت فروخت که از موسسان فروشگاه‌های زنجیره‌ای آلدی بود. کلمبی تا زمان بازنشستگی در ۱۹۸۸ به‌عنوان مدیرعامل اجرایی تریدر جوز به فعالیت‌های خود ادامه داد. کلمبی همچنین عضو هیات‌مدیره شرکت‌هایی چون «کاست پلاس ولد مارکت: Cost Plus World Market»، «بریستول فارمز»، «ترو ریلیجن: True Religion [برند پوشاک]» و امپریال بانک بود. فروشگاه زنجیره‌ای تریدر جوز اکنون تحت مدیریت شرکت مادر خود یعنی، آلدی به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد و مالکیت آن در اختیار خانواده تئو آلبرشت است. در سال۲۰۲۰ این فروشگاه زنجیره ای در آمدی بالغ بر ۵/ ۱۶میلیارد دلار داشت و تعداد کارکنان آن بیش از ۵۰هزار نفر بود.

زندگی شخصی و مرگ جو کلمبی

کلمبی در ۱۹۵۲ با آلیس استیر ازدواج کرد که پیش‌تر با او در یک ‌میهمانی در دانشگاه استنفورد آشنا شده بود.

آلیس عضو هیات‌مدیره تریدر جوز بود و بعدتر عضو پیوسته اپرای لس‌آنجلس شد. آنها صاحب سه فرزند شدند.

جو کلمبی، خود عضو هیات‌مدیره کتابخانه هانتینگتون، مدرسه کولبرن و اپرای لس‌آنجلس بود. وی در ۲۸ فوریه ۲۰۲۰ چشم بر جهان فروبست.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: دنیای اقتصاد
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-28425350
 info [at] modirinfo.com