0  |  0

معرفی کارآفرین موفق: رابرتسون موسس کمپانی شکلات‌‌سازی

معرفی کارآفرین موفق: رابرتسون موسس کمپانی شکلات‌‌سازی

سر مکفرسون رابرتسون نیکوکار و کارآفرین استرالیایی و موسس کمپانی شکلات و شیرینی‌سازی مک رابرتسونز بود. وی همچنین به‌دلیل ارائه اختراعات آمریکایی چون آدامس و پشمک به استرالیایی‌ها شناخته می‌شود. وی در ۶سپتامبر۱۸۵۹ در بالارت واقع در ایالت ویکتوریا در خانواده یک نجار اروگوئه‌ای‌الاصل به دنیا آمد؛ اما مادرش اصالتی ایرلندی داشت. خانواده در جست‌وجوی طلا به بالارت آمدند؛ اما روزهای سختی پیش روی آنها بود و در نهایت مرد اروگوئه‌ای خانواده را رها کرد و به فیجی رفت. در ۱۸۶۹ مادرش فرزندانش را با خود برداشته و به اسکاتلند برد؛ جایی که مکفرسون از ۹سالگی به ناگزیر شروع به کار کرد و در نهایت شاگرد شرکت شیرینی‌سازی ویکتوریا شد. در ۱۸۷۴ خانواده به درخواست پدر به استرالیا بازگشت و در حومه کارگرنشین ملبورن سکنی گزید. مکفرسون که در اسکالند شیرینی‌پزی را به خوبی آموخته بود، توانست یک کارخانه تولید شیرینی را در خانه راه‌اندازی کند.
او دوشنبه تا پنج‌شنبه قنادی می‌کرد و محصولاتش را روزهای جمعه و شنبه در پیرامون ملبورن می‌فروخت. کسب‌وکار او به زودی صاحب برندی با نام «Mac Robertson Steam Confectionery Works» شد و در اواخر دهه۱۸۸۰ سی نفر در استخدام آن بودند. کمپانی مزبور شیرینی‌های مختلفی چون فردو فراگ، گیلاس پخته، شکلات‌های اُلد گلد، میلک کیسز (بوسه‌های شیری) و کلمباینز تولید می‌کرد. در ۱۹۰۰ این شرکت بدل به بزرگ‌ترین کارخانه شیرینی‌سازی استرالیا شد؛ درحالی‌که در تمام ایالات نمایندگی داشت. مکفرسون به مثابه یک راهبرد، رنگ سفید را برای هر چیزی که از آنش بود حفظ کرد؛ ساختمان‌های مجموعه کارخانه‌هایجات فیتزروی همگی با رنگ سفید رنگ‌آمیزی شده بودند و همه چندهزار نیروی آن سفیدپوش بودند. خود مکفرسون همیشه سوار بر کالسکه‌ای می‌شد که دو اسب سفید آن را می‌کشیدند. در سال۱۹۶۷ شیرینی‌سازی انگلیسی کادبری این شرکت را خرید و دو سال بعد این مجموعه با Schweppes Australia ادغام شد تا به شکل Cadbury Schweppes ظاهر شود. رابرتسون در سال۱۹۳۲ به پاس خدماتی که به اکتشافات در قطب جنوب انجام داد، به مقام شهسواری رسید. وی در اوت ۱۹۴۵ درگذشت.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-28425350
 info [at] modirinfo.com