0  |  8

کارهای مشتری در بوم ارزش پیشنهادی

کارهای مشتری در بوم ارزش پیشنهادی

کارها چیزهایی را توصیف می کند که مشتریانتان در شغل یا زندگی خود سعی در انجام آن دارند. کار مشتری می تواند فعالیت هایی باشد که مشتری سعی در انجام و اتمام آن ها دارد، مشکلاتی باشد که می کوشد تا حلشان کند یا نیازهایی باشد که در تلاش است تا آنها را برطرف سازد . زمانی که در جست وجوی کارها هستید اطمینان حاصل کنید که از دیدگاه مشتری به مسائل می نگرید . آنچه شما از دیدگاه خود مهم می پندارید ممکن است آن کاری نباشد که مشتریان واقعا سعی در انجامش دارند . 

بین سه نوع اصلی کارهای مشتری و نیز کارهای پشتیبان تمایز قائل شوید :

کارهای کارکردی

هنگامی که مشتریانتان سعی در اجرا یا اتمام فعالیتی خاص یا حل مسئله ای خاص دارند . برای مثال ، کوتاه کردن چمن ها ، داشتن تغذیه سالم ، نوشتن گزارش یا کمک به کاربران در نقش فردی حرفه ای .

کارهای اجتماعی

هنگامی که مشتریانتان می خواهند خوب به نظر برسند یا قدرت و جایگاه اجتماعی به دست آورند . این کارها توصیف می کنند که مشتریان می خواهند از دید دیگران چطور به نظر برسند . برای مثال ، مصرف کننده ای اهل مد پنداشته شود یا فرد حرفه ای شایسته ای به نظر آید .

کارهای شخصی / احساسی

مشتریانتان به دنبال حالت خاص احساسی مانند داشتن حس خوب یا امنیت هستند. برای مثال ، در نقش مصرف کننده به دنبال آرامش ذهنی در مورد سرمایه گذاری خود هستند یا در محل کار خود به دنبال احساس امنیت شغلی هستند.

کارهای پشتیبان

مشتریان در زمینه خرید و مصرف ارزش هم در نقش مصرف کننده و هم در نقش کارشناسان حرفه ای ، کارهای پشتیبان نیز انجام می دهند .

این کارها نشات گرفته از سه نقش مختلف است :

خریدار ارزش : کارهایی که مربوط به خرید ارزش هستند مثل مقایسه کردن پیشنهاد ها ، تصمیم گرفتن در مورد این که کدام محصول خریداری شود ، ایستادن در صف پرداخت ، کامل کردن خرید یا ارسال محصول یا خدمت .
هم آفرینان ارزش : کارهایی که مربوط به هم آفرینی ارزش با سازمان شما است مانند ارسال دیدگاه و بازخورد در مورد محصولات یا حتی مشارکت در طراحی محصول یا خدمت .

انتقال دهنده ارزش : کارهایی که مربوط به انتهای چرخه عمر ارزش پیشنهادی است مانند انصراف از عضویت ، کنار گذاشتن محصول ، انتقال دادن آن به دیگران یا فروش مجددش .

زمینه کار

کارهای مشتری اغلب به زمینه خاصی که در آن انجام می گیرد وابسته است . زمینه کار ممکن است محدودیت ها و قید های خاصی را تحمیل کند . به عنوان مثال تماس گرفتن با کسی در حالی که با هواپیما پرواز رانندگی می کنید . به طور مشابه ، رفتن به سینما با بچه ها متفاوت از سینما رفتن با همسرتان است .

اهمیت کار

لازم است تاکید کنیم که همه کارها اهمیت یکسانی برای مشتری شما ندارد . اهمیت برخی از آنها در شغل یا زندگی مشتری بیشتر است و ناتوانی در انجام آنها می تواند تبعات جدی به همراه داشته باشد . برخی از کارها کم اهمیت هستند زیرا مشتری به بقیه چیزها اهمیت بیشتری می دهد . بعضی از وقت ها مشتری یک کار را مهم به حساب می آورد به این دلیل که بیشتر وقت ها تکرار می شود یا به این دلیل که منجر به نتیجه مطلوب یا نامطلوب می شود.

 

برگرفته از کتاب طراحی ارزش پیشنهادی، انتشارات آریانا قلم

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com