0  |  3

محصولات و خدمات در بوم ارزش پیشنهادی

محصولات و خدمات در بوم ارزش پیشنهادی

به بیانی ساده این قسمت، فهرستی است از آنچه ارائه می دهید. در قالب تمام چیزهایی که مشتری می تواند در ویترین مغازه شما – البته به بیان استعاره ای – ببیند، فکر کنید. این جزء شامل تک تک محصولات و خدماتی است که ارزش پیشنهادیتان بر پایه آنها ساخته می شود. این مجموعه از محصولات و خدمات، به مشتریانتان کمک می کند که کارهای کارکردی، اجتماعی یا احساسی خود را انجام دهند یا نیازهای اولیه خود را برآورده کنند. لازم به ذکر است که محصولات و خدمات به تنهایی ارزش خلق نمی کنند بلکه خلق ارزش در رابطه با بخشی خاص از مشتریان و کارها، دردسر ها و منفعت هایشان است .
فهرست شما از محصولات وخدمات ممکن است شامل محصولات و خدمات پشتیبان نیز باشد یعنی آنهایی که به مشتریانتان کمک می کند تا نقش خریدار (آنهایی که در مقایسه پیشنهادها ، تصمیم گیری و خرید به مشتریان کمک می کند ) ، هم آفرین (آنهایی که به مشتری کمک می کنند تا به طور مشترک با شما ارزش های پیشنهادهای طراحی کنند) و انتقال دهنده (آنهایی که به مشتری کمک می کنند تا محصول را به کسی دیگر بد هند یا کنار بگذارند) را بازی کنند.

احتمالا ارزش پیشنهادی شما از انواع مختلفی از محصولات و خدمات تشکیل شده است :

فیزیکی / ملموس

اجناسی ازقبیل کالاهای تولید شده .

نامشهود

محصولاتی مانند کپی رایت ها و خدماتی از قبیل خدمات پس از فروش .

دیجیتال

محصولاتی مانند دانلود موسیقی یا خدماتی از قبیل توصیه های آنلاین .

مالی

محصولاتی مانند اوراق سرمایه گذاری و بیمه یا خدماتی از قبیل تامین مالی خرید .

اهمیت

لازم به ذکر است که اهمیت تمام محصولات و خدمات برای مشتریانتان یکسان نیست. برخی محصولات و خدمات برای ارزش پیشنهادیتان ضروری است و برخی دیگر ، تنها داشتنش خوب است.

 

برگرفته از کتاب طراحی ارزش پیشنهادی، انتشارات آریانا قلم

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com