1  |  17

در کارخانه‌ی ذهن خود ایده تولید کنید

در کارخانه‌ی ذهن خود ایده تولید کنید

همه انسان‌ها خلاق هستند یا به عبارت بهتر می‌توانند خلاق باشند. شیوه‌های به کارگیری قوه‌ی خلاقیت در هر فرد متفاوت و منحصر به فرد است. اگر شما هم عاشق ایده پردازی و نوآوری هستید اما احساس می کنید که ماهیچه‌های خلاقیت ذهن‌تان به‌قدر کافی قدرتمند نیستند می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید.

1. یک دفترچه‌ی ایده برای خود بخرید.

دفترچه‌ی ایده همان دفترچه‌ی معمولی است با این تفاوت که قرار است شما در آن ایده‌های‌تان را یادداشت کنید. شاید فکر کنید که این کار هیچ فایده‌ای ندارد اما واقعیت این است که هرگاه شما یک ایده را یادداشت می‌کنید ذهن شما به‌صورت ناخودآگاه روی آن ایده کار می‌کند و پس از مدتی ایده‌های بهتری تولید خواهد کرد.

2. در مغزتان طوفان به پا کنید.

همیشه از شیوه‌ی طوفان فکری استفاده کنید. اجازه بدهید که ذهن‌تان آزادانه و بدون هیچ محدودیتی از یک فکر به فکر دیگر بپرد. در زمان‌های مشخصی از روز یا هفته جلسه‌ی طوفان فکری خود را برپا کنید. به فکرتان اجازه بدهید آزادانه عمل کند. در نهایت بهترین ایده های خود را یادداشت کنید.

3. هر شب 10 ایده جدید وارد دفترچه‌تان کنید.

قبل از خواب ایده هایی را که برای کسب و کارتان دارید، یادداشت کنید. به این ترتیب روز بعد که از خواب بیدار می شوید ذهن تان آماده تر است و توان خلاقیت تان بالاتر. با این کار راحت تر به خواب می روید زیرا ذهن تان برای تولید این ایده های به شدت خسته می شود. کسی چه میداند شاید خواب یک ایده ی رویایی را ببینید؟

4. نقاش ایده‌های‌تان بشوید.

یک مداد در دست بگیرید و شروع به نقاشی کنید. بله می توانید ایده های خود را به قالب تصویر دربیاورید. نترسید نیازی نیست پیکاسو باشید. همین که بتوانید یک طرح کلی از ایده تان بکشید کافی است. این کار به شدت خلاقیت شما را افزایش می دهد.

5. تجربه کردن را تجربه کنید.

زندگی به روش دیگران تکراری و یکنواخت خواهد بود. خودتان تجربه کنید و با آنها زندگی کنید. تجربه ها نگاهتان را وسعت می بخشند و به ذهن شما یاد می دهند که همیشه اولین ایده بهترین ایده نخواهد بود.

6. به تلفن همراه و لپ تاپ خود بی‌اعتنایی کنید.

حتی زمانی که می خواهید ایده هایتان را یادداشت کنید از وسایل الکترونیکی استفاده نکنید. به جای آن یک قلم و کاغذ بردارید و شروع به نوشتن (اگر نحوه ی انجام آن هنوز یادتان نرفته است!) به شیوه ی سنتی کنید. یکی از مهم ترین آرمان های وسایل الکترونیکی مثل تلویزیون و کامپیوتر بر هم زدن حواس شماست. آنها عاشق این هستند که ذهن شما را به خود مشغول کنند. پس عزمتان را جزم کنید و دکمه خاموش روی آنها را فشار دهید تا بتوانید مدتی در اختیار خودتان و افکارتان باشید.

7. چای میل دارید یا قهوه؟

چای به طرز معجزه آسایی خستگی را از تن شما به در می برد. قهوه عملکرد متفاوتی دارد. کافئین موجود در آن خواب آلودگی ذهنتان را می شوید و قوه ی خلاقه تان را فعال می کند. شما باید بدانید که کارخانه ذهن شما برای تولید فکر به سوخت نیاز دارد. سعی کنید این سوخت را از مواد غذایی انرژی بخش تامین کنید.

8. خلّاق چو خلّاق ببیند خوشش آید.

سعی کنید با افراد خلاق و نوآور معاشرت کنید. آن ها الهام بخش شما هستند و می توانند به شما نظرات سازنده بدهند. شما می توانید یک شبکه تشکیل بدهید و ایده های تان را به اشتراک بگذارید


9. ایده‌های‌تان را به حال خود رها نکنید.

زمانی که یک ایده به ذهن تان می رسد آن را تا آخر دنبال کنید. هیچ وقت ایده های تان را دور نیاندازید. اگر ایده های تان را به مرحله ی عمل برسانید احساس موفقیت می کنید و این در نهایت برای شما به یک عادت تبدیل خواهد شد.

10. خودتان را دست کم نگیرید.

هرگز فکر نکنید که شما به اندازه کافی خلاق نیستید. خلاقیت یک مدل ذهنی نیست بلکه حالتی است که شما می توانید در خود ایجاد کنید. اگر در همان وهله ی اول ایده تان خلاقانه نبود، نا امید نشوید. به خودتان کمی استراحت دهید و اجازه دهید ذهن تان بر روی ایده کار کند. به جای سخت گرفتن به خودتان سعی کنید عادت خلاق بودن را به مرور زمان و به آرامی در خود ایجاد کنید.

منبع: entrepreneur

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

مطالب پیشنهادی:
دیدگاه شما
 
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com