5  |  10

کارآفرینی بانوی گلستانی تنها با 150 هزار تومان!

کارآفرینی بانوی گلستانی تنها با 150 هزار تومان!

به گزارش خبرگزاری فارس،‌ خدیجه کیائی بانوی 30 ساله کردکویی که در رشته مهندسی صنایع تحصیل کرده برای یافتن شغل متناسب با رشته تحصیلی ‎خود تلاش فراوانی داشت اما وقتی همه تلاش‎ها و اقداماتش برای اشتغال در رشته تحصیلی‎اش به درب بسته خورد در سونامی بیکاری دانش‎آموختگان دانشگاهی غرق نشد، او با همت و تلاشی مضاعف وارد عرصه کارآفرینی شد تا هم زمینه‎ ای برای اشتغال خود فراهم کند با وجود اینکه این بانوی کارآفرین با همت و اراده خود با سرمایه 150 هزار تومان آن هم در یک زمین اجاره‎ای و با نهال امانی کار خود را در حوزه پرورش گیاهان دارویی آغاز کرده اما مشکلات و کمبودهایی در کارش دارد که فعالیت کارآفرینی‎ اش را با مشقت و سختی همراه کرده و نیازمند یاری و کمک مسؤولان است.
در ادامه گفتگویی صمیمانه با این بانوی کارآفرین را می‌خوانید:
خانم کیائی! لطفاً از وضعیت اشتغال‎تان برایمان بگویید؟
در حوزه پرورش گیاهان دارویی فعالیت می‎کنم، بعد از برداشت در یک کارگاه کوچک گیاهان دارویی را خشک می‎کنم و بعد از بسته‎بندی در عطاری به فروش می‎رسانم.
چه نوع گیاهان دارویی را کشت می‎کنید؟
در مزرعه ما گیاهان دارویی مختلف اعم از به‎لیمو، استویا، بادرنجویه، چای ترش، خارمریم، گل‎گاوزبان، خبازی، رازیانه، گل‎محمدی و موسیر کشت می‎شود که گیاه اصلی برای کشت به‎لیمو است که برای دومین سال متوالی کشت می‎شود.
البته امسال گیاهان دارویی دیگری را هم زیرکشت بردیم تا میزان بازدهی آنها را در منطقه خودمان بسنجیم و در صورت نتیجه مثبت برای کشت‎های بعدی استفاده کنیم.
چطور شد با وجود تحصیل در دانشگاه به کارآفرینی روی آوردید؟ ایده این کار چطور به ذهن شما رسید؟
پس از فارغ‎التحصیلی به مدت دو سال بیکار بودم البته در این دو سال شغلی نداشتم اما از تلاش دست بردار نبودم، جست‎وجوهای بسیاری برای اشتغال در رشته تحصیلی خودم داشتم اما موفق نشدم تا اینکه در کلاس‎های کارآفرینی فنی‎وحرفه‎ای شرکت کردم و از آنجا به فکر پرورش گیاهان دارویی افتادم سپس آغاز به کار کردم.
هم‎اکنون تولید گیاهان دارویی را در چه میزان فضا انجام می‎دهید؟
در حال حاضر یک هزار و 500 متر زمین در منطقه «ولاغوز» کردکوی اجاره کردم که تقریباً مساحت 500 متر آن زیر کشت گیاهان دارویی است.
در سال‎جاری یک هزار نهال به‎لیمو، 100 نهال استویا، همچنین در یک مزرعه 50 متری بادرنجوبه و گل‎گاوزبان کشت کرده‎ایم که تاکنون برداشت برخی از گیاهان انجام شده و برخی هنوز برداشت نشده است.
برای چند نفر شغل ایجاد کردید؟
در حال حاضر علاوه‎بر بنده دو نفر دیگر در کشت گیاهان دارویی مشغول به کار شدیم، البته این دو شخص خاله‎ام هستند که توانستیم با مشارکت و همت یکدیگر فعالیت در این عرصه را آغاز کنیم.
سرمایه اولیه شما برای این کار چقدر بوده؟ چه میزان خلاقیت و سرمایه‎گذاری را تلفیق کردید تا یک جوان موفق و کارآفرین شوید؟
ابتدای کار هیچ سرمایه‎ای نداشتم، تنها با 150 هزار تومان که آن هم برای اجاره زمین بود کارآفرینی را آغاز کردم.
با توجه به اینکه سرمایه‎ای نداشتم نهال‎ها را از یکی از بانوان که توسط فنی‎وحرفه‎ای معرفی شده بود امانت گرفتم و قرار شد موقع برداشت محصول در قبال نهال‎هایی که تحویل گرفتم محصول خود را به آن فرد بدهم.
چون سرمایه وجود نداشت بیشتر از خلاقیت استفاده کردیم و به ‎جای خرید زمین از اجاره زمین، امانت گرفتن نهال‎ها به‎جای خرید آنها، استفاده از هورمون‎های ریشه‎زایی طبیعی به جای خریدن هورمون‎های گران ریشه‎زایی استفاده کردیم.
*آبیاری محصول به روش سنتی سخت و طاقت‎فرسا است
کار پرورش گیاهان دارویی با چه سختی‎ها و مشکلاتی همراه است؟
پرورش گیاهان دارویی نیازمند همت بالایی است، با توجه به اینکه نیازمند رسیدگی کامل است باید در گرما و سرما به آنها رسیدگی کرد، یک پرورش‎دهنده گیاهان دارویی اگر لحظه‎ای درنگ کند و از کارش غافل شود مزرعه‎اش آسیب می‎بیند، این اتفاق سال قبل برای بنده افتاد و گرما و سرمای بیش از اندازه هوا باعث شد از 500 نهالی که کشت کرده بودم تنها 70 نهال باقی بماند.
اما در کنار حساسیت‎هایی که رسیدگی به گیاهان دارویی دارد یکی از مشکلات اصلی ما فقدان بازار فروش ثابت است، متأسفانه گاهی اوقات قیمت یک گیاه دارویی با کاهش چهار برابری همراه است و این باعث می‎شود که محصول روی دست تولیدکننده باقی بماند.
از طرفی تاکنون هیچ تسهیلاتی دریافت نکردم و برای آبیاری زمین مشکل دارم، هنوز با روش سنتی و با سطل آبیاری را انجام می‎دهم که کار سخت و طاقت‎فرسایی است این در حالی است که اگر آبیاری مکانیزه شود علاوه‎بر تسهیل در آبیاری از میزان مصرف آب هم کم می‎شود
 چه توصیه‎ای به افراد جویای کار دارید؟ به‎ویژه افرادی که با وجود تحصیلات دانشگاهی از بیکاری رنج می‎برند؟
به اعتقاد بنده جوانان با توکل بر خدا و همت بالای خود می‎توانند این کار را آغاز کنند، پرورش گیاهان دارویی در روستاها کارایی و بازدهی بالایی دارد چراکه در روستاها پتانسیل‎های خوبی مانند زمین‎های کشاورزی حاصلخیز وجود دارد.
از طرفی افراد جویای کار باید خوب محیط اطراف را کندوکاو کنند و از پتانسیل‎های موجود نهایت استفاده را ببرند.
*حمایت نمی‎شوم
آیا برای رونق کار اقتصادی خود از جایی تسهیلات گرفتید؟
 متأسفانه تاکنون از هیچ ارگانی حمایت نشدم و تسهیلاتی هم دریافت نکردم.
از پرورش گیاهان دارویی چه میزان درآمد کسب می‎کنید؟
همانطور که گفتم در سال نخست با توجه به اینکه سرمایه‎ای نداشتم نهال‎ها را به امانت گرفتم، از این رو محصولی که داشتیم برای نهال‎ها هزینه شد اما محصول سال جدید به عنوان سود محسوب می‎شود.
میزان درآمد با توجه به نوع گیاه، زمان برداشت، تعداد نهال و وضعیت بازار متفاوت است از طرفی در کنار کشت گیاهان دارویی محصولات دیگری را هم کشت می‎کنم و از آن طریق هم درآمد کسب می‎کنم.
چه هدفی دارید؟
می‎خواهم در آینده یک مزرعه بزرگ گیاهان دارویی داشته باشم و در کنار پرورش گیاهان دارویی، بسته‎بندی و فرآوری گیاهان دارویی را هم انجام دهم.
به نظر شما زنان چگونه می‎توانند در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش‎آفرینی کنند؟
اقتصاد مقاومتی ضرورت گذر از فشارها و عبور از سختی‎هایی است که توسط دشمن ایجاد شده است و به طور قطع نقش زنان در تحقق اقتصاد مقاومتی پُررنگ است.
زنان ایران زمین می‎توانند با همت والای خود در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی گام بردارند تا علاوه‎بر اینکه به نقاط مثبت که باعث خودکفایی آنها می‎شود، برسند به اقتصاد خانواده خود هم کمک کنند
*برخی از داشته‎های ما آرزوهای دست‎نیافتنی بچه‎های محروم روستاهاست
شما در کنار فعالیت کارآفرینی در اردوهای جهادی هم شرکت می‎کنید، از حضورتان در اردوهای جهادی برایمان بگویید.
من در اردوهای جهادی به زنان و دختران روستا خیاطی آموزش می‎دهم البته در صورت نیاز در حوزه پرورش گیاهان دارویی نیز روستائیان را راهنمایی می‎کنم.
به اعتقاد بنده اردوهای جهادی راهی برای نزدیک شدن به خدا و کمک به خلق است علاوه‎بر آن فرصت مناسبی برای خودشناسی است.
خدمت در اردوهای جهادی باعث می‎شود بیشتر شکرگذار نعمت‎هایی که در اختیار داریم، باشیم، داشته‎ها و نعمت‎هایی که ما ساده در اختیار داریم جزو آرزوهای دست‎نیافتنی بچه‎های روستاها و مناطق محروم است
کارآفرینی را دو سال گذشته شروع کردم و به مدت سه سال در اردوهای جهادی حضور دارم.
فعالیت کارآفرینی را قبل از اردوهای جهادی آغاز کردید؟
البته حضورم در اردوهای جهادی برای خودم نیز مفید بوده، متوجه شدم باید از پتانسیل‎های موجود در اطراف خود نهایت استفاده را ببرم و قدردان داشته‎های خود باشم.
با وجود فعالیت کارآفرینی و مشغله‎هایی که دارید باز هم به اردوهای جهادی می‎روید، سخت نیست؟
نه تنها سخت نیست اتفاقاً لذت‎بخش است و افتخار می‎کنم که یک جهادگر بسیجی هستم؛ همانطور که پیامبر (ص) فرمودند هر کاری زکاتی دارد و زکات کار ما هم آموزش و خدمت به مردم است.
در عین حال اردوهای جهادی و کارآفرینی دو مقوله جدا از هم نیستند چراکه یک کارآفرین برای کارآفرینی هم باید جهاد کند و هم تعهد بالایی داشته باشد تا به هدف اصلی خود برسد که این اصول در اردوهای جهادی هم وجود دارد، از این رو فرقی بین حضور در اردوهای جهادی تا نقش‎آفرینی در جنگ اقتصادی دشمن وجود ندارد در هر دو فعالیت تعهد برای اجرای کارها به نحو احسن و جهاد برای از بین بردن فشارها و سختی‎ها و تبدیل شرایط سخت به شرایط آرمانی حاکم است.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com