0  |  1

چگونه کسب و کارتان به مزیت رقابتی پایدار و سودآوری می‌رسد؟

چگونه کسب و کارتان به مزیت رقابتی پایدار و سودآوری می‌رسد؟

اگر جز افرادی هستید که هر چه بیشتر کار می‌کنید، کمتر درامد کسب می‌کنید و از کارآفرین بودن‌تان لذت نمی‌برید، نشان می‌دهد که کسب‌وکارتان هنوز مزیت رقابتی ندارد. شاید شما اشتباهات کوچکی را مرتکب می‌شوید که موجب بی‌نظمی، اضطراب ذهنی و ناامیدی‌تان می‌شود.

کارآفرینانی با مزیت رقابتی، متوجه چگونگی ایجاد ارزش و حفظ آن برای کسب‌وکار می‌شوند و از این طریق سود کسب می‌کنند. ایجاد ارزش منحصربه‌فرد، منبع مزیت رقابتی و DNA  کسب و کارتان محسوب می‌شود.

توسعه مزیت رقابتی در کنترل شماست. صاحبان کسب‌وکار می‌توانند ارزشی منحصر به فرد را به‌دست آورند. برای کسب سود پایدار شما باید ارزش منحصربه‌ فرد کسب و کارتان را -در مقایسه با رقبا- ارائه و آن را به گونه‌ای که مشتری مایل به پرداخت هزینه باشد، عرضه کنید.

  « ارزش منحصربه‌فرد کسب‌وکارتان، به منزله DNA  کسب و کار و منبع مزیت رقابتی‌تان است.»  

چگونه کسب‌وکاری می‌تواند مزیت رقابتی پایدار ایجاد کند؟

ساده است؛ کسب‌وکار شما زمانی دارای مزیت رقابتی است که درآمدتان بالاتر از درآمد رقبا باشد. ممکن است فرصت‌های کسب درآمد بر اساس صنعت متفاوت باشند، اما باید توجه داشت که هدف استراتژی کسب‌وکار همیشه یکسان است؛«سازمان‌دهی منابع و فعالیت‌ها برای کسب سود بیشتر ».

بنابراین تفاوت در توانایی‌های‌تان در افزایش کیفیت یا کاهش هزینه‌ها، ناشی از تفاوت در فعالیت‌های انجام‌شده شما در مقایسه با رقبا است. شرکت‌تان زمانی دارای مزیت رقابتی است که با انجام فعالیت‌هایی خاص بتوانید قیمت‌گذاری بالاتر، هزینه‌های پایین‌تر یا هر دو را داشته باشید.

مزیت رقابتی چه‌طور بهدست می‌آید؟

اگر مزیت رقابتی هدف ما باشد، باید عناصری را که منجر به سود بیشتر می‌شوند، درک کنیم. این همان زنجیره ارزش است. فعالیت‌های شما، به‌عنوان کارآفرین، اثر مستقیمی بر این زنجیره ارزش دارند.

درنهایت تمام فعالیت‌های منجر به ایجاد مزیت رقابتی همچون: صرفه‌جویی در هزینه و توانایی اتخاذ قیمت‌های بالاتر از فعالیت‌هایی هستند که شما هر روز انجام می‌دهید. هنگامی‌که مدل کسب‌وکار فعلی‌تان را تجزیه و تحلیل کنید، متوجه وجود این فعالیت‌ها خواهید شد.

مزیت رقابتی در کسب و کار

ترکیبی از فعالیت‌های موجود در زنجیره ارزش که می‌تواند منجر به مزیت رقابتی شود، عبارت‌اند از:

  • توسعه ایده‌های جدید (تحقیق و توسعه)
  • یافتن و جذب مواد اولیه (داشتن تأمین‌کننده‌ای منحصربه‌فرد)
  • تولید محصول یا خدمات واقعی
  • بازاریابی
  • فروش
  • تحویل
  • حمایت کردن

البته نکته اصلی دراین بین ترکیب مناسب فعالیت‌هایی است که انجام می‌دهید. فعالیت‌ها باید متناسب باشند و از یکدیگر حمایت کنند، در غیر این صورت دیر یا زود زنجیره ارزش کسب و کارتان از بین خواهد رفت.

مزیت رقابتی شما در فعالیت‌های‌تان نهفته است:

با توجه به مطالب ذکرشده مزیت رقابتی شرکت‌تان نتیجه فعالیت‌هایی است که بین شما و رقبای‌تان تمایز ایجاد می‌کند. نکته جالب ‌توجه این است که اکثر کارآفرینانی که در بازار هستند، فعالیت‌هایی مشابه با رقبا انجام می‌دهند و درعین‌حال انتظار دارند مزیت رقابتی کسب کنند. در واقع استراتژی قیمتی آنان به جای توانایی در اتخاذ قیمت‌های بالاتر، تغییر قیمت است.

شما به عنوان یک کارآفرین باید ببینید که کدام‌یک از فعالیت‌های ذکرشده در بالا (در زنجیره ارزش) را می‌توانید متفاوت انجام دهید و از این طریق برای مشتریان‌تان ارزش خلق کنید.

مترجم: مارال مختارزاده (کارشناس ارشد کارآفرینی)

برگرفته از سایت smallbusinessformulas.com

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

مطالب پیشنهادی:
دیدگاه شما
 
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com