0  |  6

چگونه بر ترس‌های‌مان در کسب و کار غلبه کنیم؟

چگونه بر ترس‌های‌مان در کسب و کار غلبه کنیم؟

نویسنده: DANIEL TODD

مترجم: نازنین توکلی (کارشناس ارشد مدیریت صنعتی)

برگرفته از www.inc.com

ترس امری طبیعی است، به ویژه در کسب و کار، اما رهبران با استفاده از این 5 مرحله می توانند ترس ها را تحت کنترل خود درآورند.

بیش از 20 سال پیش زمانی که برای اولین بار با استارت آپ ها شروع به کار کردم، مانند اکثر مردم بودم. از چالش ها می ترسیدم و می خواستم از آنها اجتناب کنم. افراد به طور طبیعی از چیزی که آن ها را در زندگی و کسب و کار می ترساند، اجتناب می کنند، اما ترسیدن از اینکه «چه اتفاقی ممکن است بیفتد» و تصور بدترین سناریوها فلج کننده است.

در دهه گذشته، یاد گرفتم به جای اینکه قربانی افکار و رفتارهایی شوم که ممکن است از ترس ناشی شوند، موانع موفقیتم را به عنوان فرصتی برای پیشرفت بینم.

در اینجا پنج روش کلیدی برای اجتناب از ترس در کسب و کار آورده شده است:

1.احساسات خود را کنترل کنید

کنترلِ یک چالش را با کنترل کردن ترس هایی که آن را احاطه کردند، در اختیار بگیرید. در سال 2018، شرکت ما با مشکلات جریان نقدینگی مواجه بود و به ندرت می توانست سودآوری کند. صورت حساب‌های تبلیغاتی ماهانه ما از قبل پرداخت شد، اما ما در پایان ماه از شرکای خود پول جمع آوری کردیم. ما برای پرداخت صورت‌حساب‌های‌مان و دستمزدهای پرداختی خیلی در کشمکش و تنازع بودیم، از این رو وقتی بزرگترین تبلیغ‌کننده ما که قبلاً پرداختش به تاخیر افتاده بود، پرداخت یک ماه دیگر را درخواست کرد، من تسلیم ترس شدم و وحشت کردم. پول دو روز بعد به دستم رسید، اما متوجه شدم که این ترس هر ماه به من برمی‌گردد تا زمانی که خودم را از آن چرخه خارج کنم. ترسیدن راحت‌تر از تلاش برای کنترل کردن است، اما اگر اجازه دهید ترس بر شما مسلط شود، ذهن شما را از تصمیم‌گیری معقول و منطقی برای غلبه بر چالشی که با آن مواجه هستید، باز می‌دارد.

۲. یک طرح ارایه بدهید

حتی بهترین طرح‌ها و برنامه‌ها هم می‌توانند از مسیرشان منحرف شوند، اما به جای ترس از شکست، وضعیت را دوباره ارزیابی کنید و برنامه بهتری ارائه دهید. وقتی که مسیر خود را با توجه به چالش‌ها برنامه‌ریزی می‌کنید، با نگرش متفاوتی شروع به مقابله با آنها می‌کنید. حتی اگر بعضی از برنامه ها با شکست مواجه شوند، می دانید که «تلاش مجدد» همیشه یک گزینه است. هنگامی که به قدر کافی با چالش‌ها روبرو شدید، متوجه می‌شوید در نهایت یکی از طرح‌های شما به درستی انجام خواهد شد.

مشکل جریان نقدینگی ما رشدمان را متوقف می‌کرد، بنابراین من دست از ترس و وحشت برداشتم و شروع کردم به طوفان فکری و اینکه چگونه آنها را رفع کنم. ما ارتباط کوچک اما رو به رشدی با یک شرکت بازی‌سازی داشتیم، بنابراین با یک ایده غیرمعمول با آنها تماس گرفتم: «پیشاپیش به من پرداخت کنید تا کسب و کار ما سریع‌تر رشد کند و ترافیک بیشتری را برای شما ارسال کند.» این یک معامله برد-برد بود. در کمال تعجب، آنها به نقشه دیوانه‌وار من «بله» گفتند. ما نه تنها به وعده خود عمل کردیم و رشد 1000 درصدی را برای آنها به ارمغان آوردیم، بلکه از آن زمان تاکنون از سودآوری حداقلی خودمان به رشد متوسط سالانه 250 درصدی رسیدیم.

اجتناب از ترس در کسب و کار3.روی چیزهایی تمرکز کنید که در کنترل شما هستند

اولین چالشی که بر آن غلبه می کنید چالشی است که کمترین آمادگی را برای مقابله با آن دارید، اما برای اینکه بدون ترس به آن نزدیک شوید، روی چیزهایی که در کنترل شما قرار دارند، تمرکز کنید. آنچه را که تصور می‌کردید مؤثر واقع شود اما شکست خورد را مجدد ارزیابی کنید و تشخیص دهید که چه کاری می‌توانید در مورد آن انجام دهید. در مواجهه با هر مانع به خودتان این قدرت ذهنی را بدهید که با آن روبرو شوید؛ زیرا همیشه هر چیزی ممکن است. هر چه بیشتر این کار را انجام دهید، آسان‌تر می شود. ذهن آرام و عاری از ترس، توانایی بیشتری در ابداع راه های جدید برای حل مشکلات دارد.

در سال 2016، شراکت با فیس بوک برای ما 3 میلیون دلار در ماه درآمد داشت، بنابراین به یک دفتر بزرگتر نقل مکان کردیم و کارمندان بیشتری استخدام کردیم. ما می‌خواستیم کارمان را بیشتر توسعه دهیم، اما به داده‌هایی از فیس‌بوک نیاز داشتیم که آن‌ها به اشتراک نگذاشتند، بنابراین این ایده را کنار گذاشتیم. وقتی  60 روز بعد سیاست فیس‌بوک تغییر کرد و دیگر نتوانستیم برای مدت زیادی به آن درآمد متکی باشیم، از ترس دچار حالت تهوع شدم. ما به زور به آن پروژه یِ رها شده‌ای که هرگز فکر نمی‌کردیم بتوانیم آن را انجام دهیم بازگشتیم و خودمان انجامش دادیم. در نتیجه محصولی که تولید کردیم امسال 50 میلیون دلار درآمد داشت.

  « به جای ترس از شکست، وضعیت را دوباره ارزیابی کنید و برنامه بهتری ارائه دهید.»  

۴.شفاف باشید

صادق بودن در مورد چالش ها می تواند ترسناک باشد، اما شفافیت بهترین راهکار است. اعتراف به اینکه که کسب و کار شما روزهای سختی را پشت سر می گذارد، تقریباً به سختی همان دوران سخت است. اگر سرمایه گذار دارید، می تواند حتی سخت تر هم باشد. ما اغلب از این می ترسیم که شفاف بودن باعث شود دیگران ما را شکست خورده ببینند، اما اگر وضعیت بد را بهتر از آنچه هست جلوه دهید، هیچ کس متوجه نخواهد شد که به کمک نیاز دارید.

یک بار میلیون ها دلار بدهی داشتیم و کارکنان بی وقفه زنگ می زدند و پولشان را می خواستند. در ابتدا، نادیده گرفتن آنها راحت تر بود، اما در نهایت، این امر من را دچار احساس گناه و پریشانی کرد. در عوض، از فروشندگانم به خاطر تاخیر عذرخواهی کردم، صادقانه به آنها گفتم که پولی وجود ندارد و طرح بازپرداخت را پیشنهاد کردم. آنها ذوق زده نشدند، اما از من قدردانی کردند که به جای پنهان شدن، مسوولیت مشکل را به عهده گرفتم. وقتی صادق باشید، اکثر افراد به اخبار بد با صبر و بردباری پاسخ می دهند. بعضی حتی بخشی از راه حل می شوند.

5.افرادی که می توانند به شما کمک کنند را مشارکت دهید

غلبه بر ترس در مواجهه با یک چالش اغلب می تواند به کمک دیگران نیاز داشته باشد. افرادی را با ابزارها و امکانات کمک رسانی پیدا کنید و مشکل را برای آنها آشکار کنید. هنگامی که فردی را شناسایی کردید که مایل است هنگام دست و پا زدن ها از شما حمایت کند، این رابطه را با شفافیت مداوم تقویت کنید و او را در کسب و کار خود مشارکت داده و حفظ کنید. هرگز نمی دانید چه زمانی ممکن است دوباره به آنها نیاز داشته باشید.

دو سرمایه‌گذار در شرکت من هستند که از نقاط ضعفی که آنها را از عموم افراد مخفی نگه می دارم، آگاهند. آنها فرآیند تفکر من را می‌دانند و می‌توانند بدون از دست دادن اعتماد و ایمان شان به من یا مدل کسب‌وکارم، ببینند که برنامه‌ها کجا به اشتباه پیش می رود. یک سرمایه گذار ویژه ده ها بار با چک های 50000 دلاری برای کمک به پرداخت صورت حساب ها اقدام کرده است. اکثر افراد می‌گفتند نه، اما از آنجایی که من در مورد چالش‌ها شفاف بودم و آنقدر متواضع بودم که درخواست کمک می‌کردم، همیشه افرادی بودند که وقتی به آنها نیاز داشتم پشتم را خالی نمی کردند.

چالش‌ها ممکن است ترسناک باشند، اما زندگی همیشه با چالش‌هایی همراه خواهد بود، بنابراین فرصت ها را برای غلبه بر آن‌ها در آغوش بگیرید و به عنوان فردی بهتر در طرف مقابل ظاهر شوید. قبل از اینکه یاد بگیرید قدردان موانع باشید، تلاشهایی برای غلبه بر موانع لازم است، اما رو به جلو حرکت کنید و بدانید که هم چالش‌ها هم اجتناب ناپذیر و هم برطرف‌شدنی هستند. هنگامی که به جای ترس از موانع مستقیم با آنها رودررو می شوید، تبدیل به امری طبیعی می شوند زیرا از تجربه‌های‌تان آموختید که در نهایت منجر به موفقیت می شوند.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

مطالب پیشنهادی:
دیدگاه شما
 
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com