0  |  0

تامین مالی طرح‌‌‌های دانش‌بنیان از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی

تامین مالی طرح‌‌‌های دانش‌بنیان از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از آمادگی همه‌جانبه این صندوق برای تامین مالی طرح‌های دانش بنیان و فناور در سال «تولید؛ دانش بنیان و اشتغال‌آفرین» با کمک سایر بازیگران زیست‌بوم نوآوری کشور خبر داد.

دکتر علی وحدت با اعلام حمایت ویژه این صندوق از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در سال «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین»، گفت: تامین مالی یکی از الزامات مهم رشد و توسعه شرکت‌های دانش بنیان است، از همین رو صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان متولی اصلی تامین مالی زیست‌بوم نوآوری کشور، در سال جدید که به نام «تولید؛ دانش بنیان و اشتغال‌آفرین» از سوی مقام معظم رهبری مزین شده است، آمادگی دارد با کمک سایر بازیگران این عرصه، طرح‌های دانش بنیان و فناور را تامین مالی کند.

وی با بیان اینکه از این رو در سال جاری رویکردهای جدیدی را برای پشتیبانی از رشد کمی و کیفی شرکت‌های دانش بنیان اتخاذ خواهیم کرد تا این شرکت‌ها بتوانند در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان کشور نقش ایفا کنند، افزود: ما در سه سال اخیر تلاش کردیم تا خدمات مالی خود را تکمیل و سبد خدماتی خود را متنوع‌تر کنیم، از همین رو خدماتی نظیر تسهیلات ودیعه رهن، کمک هزینه تحقیق و توسعه، هم‌سرمایه‌گذاری، انتشار اوراق نوآوری و ... را طی سه سال اخیر ارائه کردیم تا به بالندگی شرکت‌های دانش بنیان و فناور و تکمیل زنجیره آنها کمک شود.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به ارائه بیش از ۶۰ نوع خدمت از سوی این صندوق به شرکت‌های دانش‌بنیان خاطرنشان کرد: صندوق نوآوری طی سه سال اخیر بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان خدمات مالی را در چهار دسته "تسهیلات"، "ضمانت‌نامه"، "توانمندسازی" و "سرمایه‌گذاری" به شرکت‌های دانش بنیان و فناور ارائه کرده است و در این میان فقط۶۳۰۰ میلیارد تومان ضمانت‌نامه با همکاری شبکه بانکی در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار دادیم که این حمایت‌ها به ۳۱۵۰۰ میلیارد تومان عقد قرارداد میان این شرکت‌ها با سازمان‌ها و نهادهای دولتی منجر شده است.

وحدت با بیان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی طی سه سال اخیر تلاش کرد تا نظام تامین مالی فناوری و نوآوری را در کشور ساماندهی و تقویت کند و خود نقشی مهم در این نظام ایفا کرده است، گفت: در این نظام، صندوق نوآوری و شکوفایی با مشارکت شبکه بانکی، سازمان بورس و اوراق بهادار، صندوق‌های پژوهش و فناوری، سرمایه‌گذاران جسورانه و مانند آنها تلاش می‌کند با به کارگیری ابزارهای متنوع در مراحل مختلف چرخه عمر شرکت‌ها به آنها خدمات‌رسانی کند.

وی به قانون «جهش تولید دانش‌بنیان» اشاره کرد و گفت: این قانون که ناظر بر بلوغ و تقویت نظام تامین مالی فناوری و نوآوری است، ریل‌گذاری جدید را برای توسعه کمی و کیفی شرکت‌های دانش بنیان و در کل زیست‌بوم نوآوری کشور انجام داده است که امیدواریم با اجرای صحیح آن از ابتدای سال جاری، بتوانیم گام‌های موثری را در رشد و توسعه اقتصاد دانش بنیان کشور که متاسفانه سهم آن از کل اقتصاد کشور بسیار پایین است، برداریم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه زیست‌بوم نوآوری کشور در سال‌های اخیر با وجود دستاوردهای قابل ستایش، هنوز از دو منظر سهم کسب‌وکارهای فناورانه و نوآورانه از اقتصاد ملی و نیز تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور، خلاق و استارت‌آپ‌ها با وضعیت مطلوب فاصله معناداری دارد، گفت: نامگذاری سال جاری به نام «تولید؛ دانش بنیان و اشتغال‌آفرین» از سوی مقام معظم رهبری، می‌طلبد دستگاه‌های متولی توسعه کسب‌وکارهای دانش بنیان این فاصله‌ها را کمتر و به توسعه این کسب‌وکارها که قطعا نقشی بی‌بدیل در اقتصاد ملی ایفا خواهند کرد، کمک کنند.

وحدت همچنین با اشاره به اینکه شرکت‌های دانش بنیان باید در زنجیره ارزش صنایع مختلف کشور ایفای نقش کنند، بر ضرورت ورود این شرکت‌ها به بازارهای بین‌المللی تاکید کرد و گفت: ورود به این بازارها علاوه بر ارتقاء کیفیت محصولات، الزاماتی دیگری نظیر اخذ تاییدیه‌ها و استانداردهای بین‌المللی، حفاظت از مالکیت فکری و تامین مالی با ابزارهای نوین دارد. در این حوزه صندوق نوآوری طی سه سال اخیر عملکرد درخشانی داشته و توانسته است بیش از ۲۲ هزار فقره خدمات «توانمندسازی» به این شرکت‌ها برای حضور در بازارهای داخلی و خارجی ارائه کند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در پایان با اشاره به اینکه با وجود گذشت بیش از ۱۱ سال از اجرای قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و افزایش این شرکت‌ها از حدود ۵۰ شرکت به ۶۶۰۰ شرکت، سرمایه صندوق نوآوری افزایشی نداشته است، گفت: سرمایه امروز صندوق نوآوری هیچ تناسبی با حجم فعالیت‌ها و نیازهای شرکت‌های دانش بنیان ندارد لذا ضروری است منابع مالی صندوق همانگونه که نمایندگان مجلس هم بر آن تاکید دارند و دولت هم عزم خود را بر توسعه کسب‌وکارهای دانش بنیان و افزایش سهم آنها از اقتصاد ملی قرار داده است، تقویت شود تا ما نیز به تناسب آن بتوانیم خدمات بیشتری را به زیست‌بوم نوآوری کشور ارائه کنیم؛ هرچند که ما طی سه سال اخیر نیز با توسعه ابزارها و خدمات خود و استفاده از بازیگران این زیست‌بوم توانستیم بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان خدمات مالی به شرکت‌های دانش بنیان ارائه کنیم که عملکرد آن بیش از چند برابر عملکرد صندوق نوآوری تا قبل از سال ۹۷ بوده است.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: ایسنا
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-28425350
 info [at] modirinfo.com