0  |  1

چرا برخی از کشورها ثروتمندتر هستند؟

چرا برخی از کشورها ثروتمندتر هستند؟

یکی از راه‌های کمک به رشد ثروت یک کشور، افزایش سطح نیروی کار، سرمایه یا هر دو است؛ اما این رشد به‌طور نامحدود ادامه نمی‌‌یابد. پیشرفت‌‌های فناوری می‌‌تواند تولید کالاها را آسان‌‌تر کند و آنچه را که به‌عنوان بهره‌‌وری کل عوامل (TFP) شناخته می‌‌شود و بخش کلیدی رشد اقتصادی است، افزایش دهد. برخی از اقتصاددانان فکر می‌‌کردند که TFP همیشه افزایش می‌‌یابد؛ اما در اقتصادهای پیشرفته از دهه۱۹۹۰ کاهش یافته است. به گزارش ویفروم، رشد اقتصادی برای یک کشور مهم است؛ زیرا می‌‌تواند استانداردهای زندگی را افزایش دهد و ثبات مالی را برای مردم آن فراهم کند؛ اما درست بودن دستورالعمل، صدها سال است که هم ملت‌ها و هم اقتصاددانان را دور زده است.
به‌عنوان یک اقتصاددان که اقتصاد منطقه‌‌ای، ملی و بین‌‌المللی را مطالعه می‌‌کند، درک یک اصطلاح اقتصادی به نام بهره‌‌وری کل عوامل می‌‌تواند بینشی درباره چگونگی ثروتمندشدن کشورها ارائه دهد. مهم است که بفهمیم چه چیزی به یک کشور کمک می‌‌کند تا ثروت خود را افزایش دهد. رابرت سولو، اقتصاددان موسسه فناوری ماساچوست در سال۱۹۵۶ مقاله‌‌ای نوشت که در آن تحلیل کرد که چگونه ترکیب کار و سرمایه می‌‌توانند کالاها و خدماتی تولید کنند که در نهایت تعیین‌کننده وضعیت مردم باشد. یک راه برای افزایش مقدار کلی کالا یا خدمات یک کشور، افزایش نیروی کار، سرمایه یا هر دو است؛ اما این رشد را به‌طور نامحدود ادامه نمی‌‌دهد.
به همین ترتیب، افزودن بی‌‌پایان سرمایه بیشتر مانند ماشین‌‌آلات یا سایر تجهیزات نیز مفید نیست؛ زیرا اقلام فیزیکی فرسوده یا مستهلک می‌‌شوند و یک شرکت برای مقابله با اثر منفی این فرسودگی به سرمایه‌‌گذاری مالی مکرر نیاز دارد. در مقاله بعدی در سال۱۹۵۷، سولو از داده‌های ایالات‌‌متحده استفاده کرد تا نشان دهد که برای ثروتمندتر کردن یک کشور، علاوه بر نیروی کار و سرمایه، به مواد تشکیل‌‌دهنده نیز نیاز هست. بهره‌‌وری کل عوامل، بخشی از کالاها و خدمات تولید شده است که با سرمایه و نیروی کار استفاده‌شده در تولید توضیح داده نمی‌‌شود. به‌عنوان مثال، این می‌‌تواند پیشرفت‌‌های تکنولوژیکی باشد که تولید کالا را آسان‌‌تر می‌‌کند. بهتر است بهره‌‌وری کل عوامل را به‌عنوان دستورالعملی در نظر بگیریم که نشان می‌‌دهد چگونه سرمایه و کار را برای به‌دست‌آوردن خروجی ترکیب کنیم.
تحقیقات اخیر نشان می‌‌دهد که اگر رشد TFP کاهش یابد، این امر می‌‌تواند بر استانداردهای زندگی در ایالات‌‌متحده و سایر کشورهای ثروتمند تاثیر منفی بگذارد. یک مقاله جدید توسط توماس فیلیپون، اقتصاددان، حجم زیادی از داده‌ها را برای ۲۳کشور در طول ۱۲۹ سال تجزیه‌وتحلیل می‌‌کند و دریافت که بهره‌‌وری کل عوامل در واقع به‌طور تصاعدی رشد نمی‌‌کند. در عوض، به صورت خطی و کندتر رشد می‌‌کند. تحلیل فیلیپون نشان می‌‌دهد که ایده‌های جدید و دستور العمل‌‌های جدید به دانش موجود می‌‌افزایند؛ اما آن‌‌طور که محققان پیشین فکر می‌‌کردند، اثر چند برابری ندارند. در نهایت، این یافته به این معنی است که رشد اقتصادی قبلا بسیار سریع بوده و اکنون در حال کاهش است؛ اما هنوزهم وجود دارد.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: دنیای اقتصاد
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-28425350
 info [at] modirinfo.com