0  |  1

حمایت امروز بانک‌ها از شرکت‌های دانش‌بنیان آینده کشور را رقم می‌زند

حمایت امروز بانک‌ها از شرکت‌های دانش‌بنیان آینده کشور را رقم می‌زند

نشست هماهنگی اجرای بند ب تبصره 16 قانون بودجه 1401 کشور با حضور دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، جمعی از روسای بانک‌ها و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
دهقانی فیروزآبادی در این مراسم، با تاکید بر اینکه ۱۵ سال پیش از اقتصاد دانش بنیان و مفاهیم مرتبط با آن در کشور خبری و اثری نبود؛ گفت: امروز این مفاهیم به گفتمان حاکمیت بدل شده و حمایت‌های جدی از آن صورت می‌گیرد؛ بنابراین یک هوشمندی نیاز است تا از این دارایی فکری و آینده کشور استفاده کنیم.
به گفته دهقانی، اقتصاد دانش‌بنیان تنها اقتصادی است که تحقق سودهای چند برابری و چند درصدی در آن تضمین شده است. اقتصادی که فقط مختص استارتاپ‍‌های کوچک نیست بلکه شرکت‌های بزرگ فعال دارای ارزش افزوده بالا در زمینه کشاورزی، بهداشت و درمان، انرژی و غیره را هم دربر می‌گیرد که آینده اقتصادی کشور در دستان آنها است.
آینده کشور به شرکت‌های دانش‌بنیان وابسته است
وی ادامه داد: آینده کشور به شرکت‌های دانش‌بنیان وابسته است و فردا این مجموعه ها هستند که تصمیم می‌گیرند سرمایه‌های ارزشمند خود را در کدام بانک و کجا سرمایه‌گذاری کنند. بنابراین حمایت امروز بانک‌ها از شرکت‌های دانش‌بنیان آینده کشور را رقم می‌زند و در واقع بانک‌ها با این کار مشتریان خود را برای آینده تامین می‌کنند.‌
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان همچنین بیان کرد: امیدواریم تا ماه‌های پایانی امسال شاهد تحقق بخش بزرگی از تبصره ۱۶ بودجه و پرداخت تسهیلات بانکی به شرکت‌های دانش‌بنیان باشیم و امید را به کشور تزریق کنیم.
وی افزود: کشور طی این سال ها در توسعه مفهوم شرکت های دانش بنیان و خلاق خوب عمل کرده است، و امروز یک جامعه بزرگ داریم از شرکت‌های توانمندی که آمادگی دارند از سطحی به سطح بالاتر بروند و اثرگذاری جدی در اقتصاد داشته باشند. این شرکت ها در حوزه فناوری فعالیت می‌کنند به بلوغ رسیده‌اند و نیازمند حمایت جدی هستند تا به سطح بازار برسند و تاثیرگذار شوند.
به گفته دهقانی فیروزآبادی یکی از ابزارهای ارتقای این شرکت‌ها از جنبه ابزارهای مالی و گسترش بازار، ارائه تسهیلات مالی به آنها است. قانون جهش تولید دانش‌بنیان هم منابع خیلی خوبی برای حمایت از شرکت های دانش بنیان و خلاق در نظر گرفته است. صندوق نوآوری و شکوفایی هم به عنوان یک نهاد پیشرو و مترقی مدل‌های خوب و کارآمدی برای این حمایت ها دارد.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری ادامه داد: مجموعه این اتفاقات با کمک دو مفهوم صندوق نوآوری و شکوفایی نسل ۳ و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان نسل ۴ تسریع و تسهیل خواهد شد. نقطه تفاوت این دوره با دوره گذشته، کمک به شرکت های دانش بنیان و خلاق در دریافت سهم جدی از اقتصاد و تولید ناخالص ملی است.
وی افزود: این تسهیلات در قالب های مختلفی چون تبصره ۱۶ و ۱۸، تسهیلات صندوق ها و صندوق نوآوری و شکوفایی ارائه می شود.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری ادامه داد: امروز شرکت دانش بنیانی که حرف جدی برای گفتن و بازار برای توسعه محصول داشته باشد به راحتی و قطعا مسیر برای گرفتن تسهیلات را پیدا خواهد کرد.
وی همچنین گفت: یکی از بندهای قانونی ما در این مسیر اجرای تبصره ۱۶ است و در این جلسه بین دستگاهی جذب بهتر و بیشتر منابع این تبصره مورد بررسی قرار گرفت.
تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغال‌زایی تبصره 16 قانون بودجه سال 1401 کل کشور چیست؟
در راستای اشتغال دانش‌بنیان و صنایع خلاق در سراسر کشور و تمامی استان‌ها با اولویت مناطق محروم، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است از طریق بانک‌های عامل مبلغ پنجاه هزار میلیارد ریال از محل منابع سپرده‌های پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه نظام بانکی را با معرفی صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق اختصاص دهد.
شرایط و سقف تسهیلات پرداختی در این بند توسط صندوق و وزارت امور اقتصادی و دارایی تعیین می‌شود.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-28425350
 info [at] modirinfo.com