1  |  25

معرفی کتاب: «اقتصاد هوشمند؛ از تئوری تا عمل»

معرفی کتاب: «اقتصاد هوشمند؛ از تئوری تا عمل»

فناوری‌های هوشمندساز که زمانی آرزوی دست‌نیافتنی بشر محسوب می‌شدند، امروزه رنگ و بوی واقعیت به خود گرفته و جای خود را در ارایه خدمات نهادهای پولی،‌مالی و اقتصادی در سراسر جهان باز کرده‌اند. در همین راستا، رویکردهای نوین مانند «اقتصاد هوشمند» در حال شکل‌گیری و فراگیر شدن است که می‌تواند نتایج شگرفی در ایجاد و شکل‌گیری مدل های کسب و کاری جدید،‌ شفافیت و تقارن اطلاعاتی، امکان نظارت هوشمند،‌ تشخیص تخلفات مالی و نوآوری در بازارهای پولی و مالی و در نهایت رشد و بهره‌وری اقتصادی را به همراه داشته باشد. اقتصاد هوشمند، کشور را از اقتصاد سنتی و مبتنی بر منابع،‌ به اقتصادی مبتنی بر فناوری‌های ارزش آفرین سوق می‌دهد.

در ادامه خلاصه‌ای از فصل‌های کتاب «اقتصاد هوشمند؛ از تئوری تا عمل» را می‌خوانید

پیشگفتار

در سال های اخیر دنیا در حال تجربه انقلاب فناوری جدیدی است که شیوه زندگی و کار جوامع را از اساس تغییر داده است.همگرایی فناوری های هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، بلاکچین، کلان داده ها و ... در کنار روندهای جدیدی مانند پلتفرمی شدن و نیز ایجاد اتصال سه جانبه ماشین-انسان-اشیا، زمینه فراتر رفتن سطح هوشمندی از سامانه های فنی به پدیده های اجتماعی و رفتاری را فراهم آورده است. این تغییرات منجر به شکل دهی عامل های هوشمندی مانند بورس هوشمند، نظام مالیاتی هوشمند، گمرک هوشمند، خزانه داری هوشمند، صنعت و کشاورزی هوشمند و در مجموع «اقتصاد هوشمند» شده است. اقتصادی که یادگیری و خود تطبیقی؛ بهره برداری از دانش و فناوری های نوشونده از ویژگی های اصلی آن به شمار می روند و در آن با شکل گیری عوامل هوشمند زمینه اتخاذ تصمیمات اثربخش، خلق و تخصیص بهینه منابع از سوی ذی نفعان اصلی اقتصاد (دولت، بنگاه و خانوارها) فراهم شده و ایجاد فرصت های جدید کسب وکاری، ارزش آفرینی، بهبود مستمر شیوه زندگی، افزایش رفاه و بالندگی مستمر آحاد جامعه از نتایج پرداختن به هوشمندسازی اقتصاد به شمار می رود.

نکته مهمی که باید به آن توجه کرد، این است که شکل گیری و توسعه موضوعاتی مانند اقتصاد هوشمند، فقط موضوعی فناورانه نیست؛ در نتیجه علاوه بر نگاه فناوری محور به این مقوله، در نظرگرفتن ابعادی مانند نقش سرمایه انسانی، نهادهای دانش بنیان، ساختارها، فرایندها و مدل های کسب و کارهای نوین در شکل گیری فضای اقتصاد هوشمند ضروری است. از طرفی حرکت از دیجیتالی شدن به هوشمندسازی و گذر از «اقتصاد دیجیتالی» به «اقتصادهوشمند» در کالبد «فناوری های نوین اطلاعاتی و ارتباطی» آمیخته شده است.

فصل اول تا سوم کتاب «اقتصاد هوشمند؛ از تئوری تا عمل»

در فصل های اول تا سوم این کتاب سعی شده با پرداختن به اینکه ما در حال گذر از «عصر دیجیتالی» به «عصر هوشمند سازی» هستیم، مفاهیم و تعاریف مختلف در حوزه اقتصاد هوشمند و پیشران های هوشمندسازی و تاثیرات آن ها در حوزه های مختلف اقتصادی مورد بررسی قرار گیرد.

معرفی کتاب: «اقتصاد هوشمند؛ از تئوری تا عمل»

فصل چهارم کتاب «اقتصاد هوشمند؛ از تئوری تا عمل»

همچنین با توجه به اینکه هوشمندسازی مفهوم گسترده ای دارد که در تمام حوزه ها در حال توسعه و گسترش است، در فصل چهارم کتاب تلاش شده مفاهیمی چون سازمان هوشمند، کشاورزی هوشمند، شهر هوشمند، صنعت و جامعه هوشمند مورد بررسی قرار گیرد.

فصل پنجم کتاب «اقتصاد هوشمند؛ از تئوری تا عمل»

در ادامه با توجه به اینکه فناوری های هوشمندساز بر اقتصاد کشورها تاثیر چشم گیری دارد و در سال های اخیر استفاده از این فناوری ها مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته است، راهبردها و اقدامات چند کشور در خصوص استفاده ازاین فناوری ها با تمرکز بر فناوری هوش مصنوعی، در فصل پنجم مورد بررسی قرار میگیرد.

در پایان

در پایان رویکردها به متصدیان تحقق اقتصاد هوشمند کمک خواهد کرد تا زمینه تحقق هوشمندسازی را فراهم آورند تا همگان بتوانند از مزایای آن بهره مند شوند.

معرفی کتاب: «اقتصاد هوشمند؛ از تئوری تا عمل»

فهرست کتاب «اقتصاد هوشمند؛ از تئوری تا عمل»:

پیشگفتار

مقدمه

فصل اول: ورود به عصر هوشمندسازی

1-1-مقدمه

1-2- گذر از «عصر دیجیتال» به «عصر هوشمندسازی»

1-3-ویژگی های عصر هوشمندسازی

1-4-اقتصاد در عصر هوشمندسازی

فصل دوم: اقتصاد هوشمند؛ گام هایی برای مفهوم سازی

2-1-ابهام زدایی از مفهوم اقتصاد هوشمند

2-2-مقایسه تعاریف مختلف اقتصاد هوشمند

2-3-نگاهی به رویکردهای نوین اقتصادی

2-4-دیدگاه جامع

فصل سوم: نقش پیشران های هوشمندسازی در تحول حوزه های اقتصادی

3-1- هوش مصنوعی

3-2- بلاکچین

3-3- اینترنت اشیا

3-4- کلان داده

3-5- شکل گیری رویکردهای پلتفرمی

فصل چهارم: نگاهی به گستره هوشمندسازی در عصر جدید

4-1- سازمان هوشمند

4-2- کشاورزی هوشمند

4-3- صنعت هوشمند

4-4- شهر هوشمند

4-5- جامعه هوشمند

فصل پنجم: جامعه هوشمندساز و تحول اقتصادی کشورها؛ راهبرد کشورهای منتخب

5-1- فنلاند

5-2- لیتوانی

5-3- دانمارک

5-4- آلمان

5-5- استرالیا

5-6- مالت

5-7-نروژ

5-8- درس آموخته ها

فصل ششم: اقتصاد هوشمند در عمل؛ الزامات و راهبردها

6-1- شکل گیری اقتصاد مبتنی بر توکن

6-2- گسترش تعامل پذیری کسب و کارها

6-3- ایجاد و توسعه زنجیره ارزش داده

6-4- افزایش مهارت های نیروی انسانی

  «کتاب «اقتصاد هوشمند از تئوری تا عمل» نوشته علی عبدالهی، مصطفی سالاری برون و با مقدمه دکتر فرهاد دژپسند توسط انتشارات پژوهشکده اموراقتصادی وزارت اموراقتصادی و دارایی در۶ فصل منتشر شده است.»  

در این کتاب سعی شده ابهام زدایی اولیه از مقوله اقتصاد هوشمند صورت پذیرد هر چند نویسندگان معتقدند که هنوز جای کار بسیاری باقی است. امید است این مجموعه بتواند نقطه شروعی برای فعالیت های آتی محققین، اقتصاددانان و سیاست گذاران در توسعه پارادایم اقتصاد هوشمند در کشور عزیزمان باشد.

مطالب مرتبط و پیشنهادی:

3 رکن اصلی تحول دیجیتال

چگونه بر چالش‌های تحول دیجیتال غلبه کنیم؟

نمونه‌هایی از تحول دیجیتال در کسب‌و‌کارها

آیا کسب و کار شما به تحول دیجیتال نیاز دارد؟

5 فناوری نوظهور برای سرعت بخشیدن به تحول دیجیتال

چگونه مدل کسب و کارمان را با توجه به «تحول دیجیتال» اصلاح کنیم؟

چگونه بستری برای تحول دیجیتال در کسب و کار فراهم کنیم؟

تحول دیجیتال: چگونه می‌توان وارد بازار کارآفرینی دیجیتال شد؟

کرونا «تحول دیجیتال» را برای کسب‌وکارها تسریع می‌کند

چگونه می‌توان از «تحول دیجیتال» در بازاریابی استفاده کرد؟

تحول دیجیتال چه مزایایی را برای کسب و کارها به همراه دارد؟

چگونه می‌توانید کسب‌و‌کارتان را به سمت تحول دیجیتال سوق دهید؟

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

مطالب پیشنهادی:
دیدگاه شما
 
دیدگاه ها
آقاجانی

یکشنبه 22 اسفند 1400 ساعت 10:24

سلام. چطور میشه این کتاب رو تهیه کرد؟

درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com