0  |  4

قرار است از کجا پول دربیاوریم؟ (بخش سوم)

قرار است از کجا پول دربیاوریم؟ (بخش سوم)

پیشنهاد می‌کنیم که قبل از هرچیز، بخش‌های اول و دوم این نوشته را بخوانید. این نوشته، ادامه‌ی آن‌ها است و به تنهایی می‌تواند کمی گیج‌کننده باشد.

اجازه بدهید تا یک راست برویم سر اصل مطلب و سوال بعدی را توضیح دهیم:

-         سوال ششم: چه کسانی در کنار ما خواهند بود؟

بحث پول در میان است. ما انسان‌ها هم که به دنبال پولیم و هرجا بوی پول بیاید، خودمان را می‌رسانیم. کسب و کار شما هم قرار است پول دربیاورد، پس افرادی پیدا خواهند شد تا به شما کمک کنند و در ازایش در درآمدها با شما شریک شوند. اجازه بدهید به یکی از مثال‌های خودمان بازگردیم؛ فیس‌بوک.

قرار است از کجا پول دربیاوریم؟ (بخش سوم)

احتمالا از این افراد، فقط مارک زاکربرگ را دیده باشید. اما زاکربرگ، بدون همراهی دیگران نمی‌توانست فیس‌بوک عظیم را راه بیاندازد.

فیس‌بوک، در ابتدای تاسیسش پولی نداشت. دفتر و کارمند هم نداشت؛ سایتی ساده بود که تمام دانشجوهای «هاروارد» آن را می‌شناختند و دوست داشتند با آن همکاری کنند. موسس فیسبوک، زاکربرگ بیست ساله، نیاز داشت تا افراد را قانع کند و از کمک‌شان بهره ببرد. بنابراین، به دوستانش پیشنهاد شراکت داد؛ نه همکاری.

فیسبوک به چند نفر نیاز داشت؛ کسی که بتواند مخارج اولیه‌ای مثل اجاره‌ی سرور را پرداخت کند، کسی که بتواند در کارهای فنی به او کمک کند، کسی که بتواند از طرف فیسبوک با دیگران صحبت کند و کسی که بتواند رابط کاربری فیس‌بوک را سر و سامان دهد. دوست صمیمی زاکربرگ، «ادواردو ساورین» (Eduardo Saverin) هزینه‌های اولیه را از سرمایه‌ی خانوادگیش پرداخت کرد. همکلاسی زاکربرگ، «اندرو مک‌کالم» (Andrew McCollum) کارهای گرافیستی را برعهده گرفت و سایت فیس‌بوک را طراحی کرد. دانشجوی علوم رایانه، «داستین ماسکوویتس» (Dustin Moskovitz) به زاکربرگ کمک کرد تا کدنویسی‌ها انجام شود و «کریس هیوز» (Chris Hughes) تبدیل به مسئول روابط عمومی فیس‌بوک شد. امروز، ما اسم مارک زاکربرگ را به عنوان موسس فیس‌بوک می‌شنویم؛ ولی جوان بیست ساله‌ی آن روزها، بدون شراکت با دوستانش نمی‌توانست فیس‌بوک را راه بیاندازد.

فرقی نمی‌کند که چه کسب و کاری را در ذهن، روی کاغذ یا در عمل داشته باشید. در هر صورت برای راه انداختن و اداره کردنش نیاز به افراد دیگر هم خواهید داشت؛ افرادی که در ابتدای کار نمی‌توانید آن‌ها را استخدام کنید و باید شریک‌شان کنید. به بیان دیگر، باید مشخص کنید که برای راه‌انداختن کارتان چه «شرکای کلیدی‌ای» نیاز دارید. این شرکای کلیدی، در هزینه‌ها و درآمد‌ها با شما شریک خواهند بود.

این پست‌ها ادامه خواهند داشت. با ما همراه باشید.

قرار است از کجا پول دربیاوریم؟ (بخش آخر)

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

مطالب پیشنهادی:
دیدگاه شما
 
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com