0  |  4

دوازده تمرین جهت کسب خودآگاهی که موفقیت شما را درپی دارد

دوازده تمرین جهت کسب خودآگاهی که موفقیت شما را درپی دارد

ضرب المثلی آفریقایی می گوید: " وقتی دشمنی در درون شما وجود ندارد، دشمنانی که در محیط بیرون هستند نمی توانند به شما آسیبی برسانند". خودآگاهی یکی از مهم ترین مهارت ها برای دست یابی به موفقیت است. اینکه چگونه رفتار می کنید و به محیط بیرونی پاسخ می دهید تحت کنترل فرآیندهای روحی و فکری درون شماست. خودآگاهی از الگوهای فکری مخرب و عادات ناسالم شما پرده برمی دارد و منجر به تصمیم گیری بهتر می شود. در ادامه 12 تمرین برای داشتن سطح بالاتری از خودآگاهی ارائه می شود.

1) سه "چرا"یی که بایستی از خود بپرسید.

قبل از عملیاتی کردن تصمیم خود، از خود بپرسید"چرا؟" و جواب سؤال خود را با پرسیدن "چرا" ی دیگر دنبال کنید وبه همین ترتیب "چرا"ی سوم. اگر شما بتوانید سه دلیل برای انجام اقدامی پیدا کنید، آگاهی بیشتری از دلایل انجام آن کار خواهید داشت و به اقدامات خود اعتماد بیشتری خواهید داشت.

خودآگاهی به این معناست که انگیزه های خود را بشناسید و متوجه شوید تا چه اندازه منطقی هستید؟

2) دایره لغات احساسی خود را توسعه دهید.

ویتگنستین فیلسوف معروف می گوید: " محدودیت لغات من به معنای محدودیت دنیای من است". احساسات منجر به واکنش های رفتاری و فیزیکی قدرتمند می شود که بسیار پیچیده تر از "خوشحالی و ناراحتی" است. بیان احساسات در قالب لغات اثراتی درمانی بر روز مغز شما دارد، اگر شما قادر به بیان احساسات خود نیستید، این مسئله می تواند منجر به بروز استرس گردد.

3) تمرین کنید به خودتان "نه" بگوئید.

توانایی "نه گفتن" به خودتان برای دورساختن لذت های کوتاه مدت جهت دست یابی به موفقیت های طولانی مدت یک مهارت بسیار حیاتی در زندگی است. هرچه بیشتر تمرین کنید که به برنامه های کوچک روزانه "نه" بگوئید، راحت تر خواهید توانست از وسوسه های بزرگتر دوری جوئید. تعداد زیادی از وسوسه های کوچک روزانه مثل: شبکه های اجتماعی، یوتیوب، سخن چینی کردن و ... وجود دارد. هر روز سعی کنید به پنج وسوسه "نه" بگوئید.

4) عکس العمل های احساسی خود را کاهش دهید.

افراد با خودآگاهی کمتر، بدون وقفه و تأمل به وقایع محیطی عکس العمل نشان می دهند. خودآگاهی به شما این امکان را می دهد که موقعیت های مختلف را بگونه ای هدفمند و منطقی ارزیابی کنید، بدون اینکه بر اساس تعصب و کلیشه ای رفتار نمایید. قبل از اینکه عکس العملی نشان دهید، نفسی عمیق بکشید، بویژه اگر آن موقعیت باعث خشم یا ناامیدی شما شده است. این کار به شما زمان می دهد تا ارزیابی مجدد داشته باشید مبنی اینکه آیا واکنش شما بهترین پاسخ است؟

5) مسئولیت عیوب و کاستی های خود را بپذیرید.

هیچ کس عاری از عیب و نقص نیست. آگاهی از عیوب خود و نپذیرفتن مسئولیت آن به معنای نا تمام گذاشتن امور است.ما اغلب در مورد دیگران افرادی انتقادجو هستیم، در حالیکه تمامی عیوب و کاستی های خود را فراموش می کنیم. خودآگاهی به ما کمک می کند که آینه ای در مقابل خود قرار داده و از رفتارهای انتقادجویانه خود دست برداریم. اصلاح خود و ادامه روند خود شناسی وقتی به حقیقت بدل می شود که کاستی های خود را بشناسیم. این عادت را در خود نهادینه سازید که به جای بهانه تراشی ، اشتباهات خود را بپذیرید.

6) به صحبت ها و گفتگوهای درونی با خودتان دقت کنید.

مجموعه ای از گفتگوها در فکر ما وجود دارد که همیشه مفید نیست و می توان ادعا نمود که تا حدودی گفتگوهای منفی با خود منجر به استرس و افسردگی می شود. به نحوه عکس العمل تان به شکست ها و پیروزی هایتان دقت کنید- آیا دستاوردهایتان را به شانس نسبت می دهید؟ و آیا بعد از شکست ها خود را محکوم می کنید؟ شما باید به همان اندازه که نسبت به خود سخت گیر هستید، به همان اندازه درباره خود دلسوز و مهربان باشید. پیروزی ها را جشن بگیرید و خود را به خاطر شکست ها ببخشید.

7) زبان بدن خود را بشناسید.

دیدن خودتان در ویدئوها می تواند تجربه ای باشد که شما را خجالت زده کند، اما آگاهی شما را از زبان بدن، ژست ها وحالات خودتان اعتماد به نفس شما را بالا می برد. یک سخنرانی یا ارائه از خودتان را ضبط کنید و ژست ها و حالات و حرکات دست خود را ارزیابی کنید. ویدئوهای افراد حرفه ای در سخنرانی ها را نیز تماشا کنید و ژست های آنها را متناسب با خود بکار برید.

8) نقشی مخالف برای خود بازی کنید.

داشتن دیدگاهی مخالف، شما را برآن می دارد که فرضیات خود را زیر سؤال ببرید. عقاید و جهان بینی شما همیشه منطقی به نظر نمی رسد. لازم است که گاهی اوقات نقش مخالف خود را بازی کنید و خواهید دید که دیدگاه ها و عقایدتان متوقف می شوند.

9) نوع شخصیت خود را بشناسید.

شناخت نوع شخصیت به شما کمک می کند که نقاط قوت خود را به حداکثر برسانید و نقاط ضعف خود را مدیریت کنید.

10) تمرین کنید که خود را ارزیابی نمایید.

یک مسیر را در پیش بگیرید و آن مسیر را ادامه دهید. سطح فعلی خودآگاهی خود را چه قدر می دانید؟ بررسی کنید که چند وقت یکبار احساس پشیمانی می کنید؟ یا عادات بد خود را تکرار می کنید؟ تصمیم های غیرمنطقی می گیرید و فکرهای غیرمعقول دارید؟

اهداف منظم برای خود در نظر بگیرید، این اهداف را به اهداف کوچکتر تبدیل نموده و نهایتاً هر روز از خود بپرسید: " امروز چه اقدام یا رفتار خوبی داشتم؟" و چگونه می توان این رفتار را در روزهای آتی بهبود بخشید؟

11) بطور منظم بازخوردهای سازنده از دیگران بگیرید.

همه ما نقاط کوری در شیوه تفکر و رفتارهایمان داریم. برای داشتن بازخوردهایی سازنده و به دور از حیله و فریب و به دور از یک جانبه گرایی تلاش کنید. از کسانی این بازخورد را بخواهید که شما را درک می کنند و شما به آنها احترام می گذارید و به شما چیزی را می گویند که نیاز به شنیدن آن دارید نه آنچه که دوست دارید بشنوید.

12) مراقبه و عبادت

مراقبه یکی از تمرینات اصلی برای بهبود خودآگاهی است. زمانی که شما فقط بر تمامی فرآیندهای درونی خود تمرکز می کنید، از سرگردان بودن فکر خود آگاه می شوید و سعی می کنید از تمامی آنچه تمرکز شما را بر هم می ریزد دوری کنید.

برگرفته از سایت entrepreneur

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com